ČLÁNOK
Nezamestnanosť v USA je na šesťročnom maxime
10. decembra 2001

Ďalší nárast počtu nezamestnaných značne relativizuje pôvodné odhady, podľa ktorých mala americká ekonomika smerovať k rýchlemu ozdraveniu.

Najnovšie údaje hovoria o tom, že miera nezamestnanosti vzrástla v novembri na hladinu 5,7%, hoci v októbri dosiahla úroveň 5,4% a v hodnotenom mesiaci prišlo o prácu mimo odvetvia poľnohospodárstva 331 000 ľudí.

Tento vývoj celkom jednoznačne potvrdzuje očakávania, že americká centrálna banka počas tohto týždňa opäť zníži základnú úrokovú sadzbu, ktorá je momentálne stanovená na 2%.

Fed znížil sadzbu v priebehu tohto roka dovedna 10 razy s cieľom oživiť americkú ekonomiku.

Terajšia miera nezamestnanosti dosahuje priemer, ktorý sa naposledy zaznamenal v auguste 1995, no terajšie špecifikum spočíva v tom, že sú kriticky postihnuté najmä výrobné odvetvia.

Osobitne evidentný je tento trend v Severnej Karolíne, kde je najviac koncentrovaná výroba optoelektronických káblov, ktorá sa na svetovej produkcii podieľa až 60%, no teraz je doslova „na kolenách“.

Na margo aktuálneho vývoja na trhu práce reagovala analýza ABM Amro so sídlom v Chicagu celkom jednoznačne – v priebehu ostatných desiatich dní sme žili v zajatí ilúzií a eufórie, no teraz sa musíme vrátiť späť do reality.

Pozoruhodné však je, že napriek negatívnemu trendu v oblasti zamestnanosti, má spotrebiteľská dôvera v USA stále vysoký štandard. Tento index má podľa signifikantného prieskumu University of Michigan vzostupnú tendenciu a na začiatku decembra sa ustálil na hodnote 85,8 bodu, hoci v novembri dosiahol 83,9 bodu.

Konštelácia týchto hodnôt naznačuje, že v čase pred Vianočnými sviatkami sa bude správanie amerických spotrebiteľov výrazne podieľať na raste výdavkov, čo je v každom prípade nezanedbateľný impulz pre ďalšie smerovanie hospodárstva Spojených štátov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 7. 2024

USD 1,086 0,003
CZK 25,362 0,131
GBP 0,841 0,001
HUF 390,430 0,700
CAD 1,494 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS