ČLÁNOK
Newmont chce zmeniť konšteláciu na trhu so zlatom
16. novembra 2001

Podľa informácií vo včerajšom vydaní denníka Financial Times predstavuje hodnota zamýšľanej transakcie celkovú výšku 8,3 miliardy dolárov.

Fúzia zahŕňa kanadskú spoločnosť Franco-Nevada a austrálsku Normandy.

Zároveň reprezentuje vážny úder pre predchádzajúce zámery na expanziu zo strany AngloGold – najväčšej juhoafrickej ťažobnej firmy.

Podmienky fúzie už schválili predstavenstvá a správne rady Newmontu, Franco-Nevada a Normandy a k ich definovaniu dochádza iba dva mesiace po ponuke AngloGold, ktorá je dcérskou spoločnosťou Anglo American, pre Normandy. Týmto strategickým ťahom chcela AngloGold zefektívniť svoje operácie mimo afrického územia a zlepšiť rating svojho akciového portfólia. Uvedený pokus sa však už zrejme nezrealizuje, pretože Newmont ponúkol za cenné papiere Normandy zhruba o pätinu viac v porovnaní s AngloGoldom.

V rámci firmy budú pôvodní akcionári Newmontu vlastniť 50% akcií „nového“ Newmontu, 30% akcií Franco-Newada a 20% akcií Normandy.

Obchod v hodnote 8,3 miliardy USD zároveň „katapultuje“ Newmont do pozície špičkového „hráča“ v tabuľke najsilnejších spoločností, ktoré sa orientujú na ťažbu zlata v kritériách, akými sú produkcia, rezervy a zdroje. Na akciovom trhu sa Newmont dostane do porovnateľnej pozície s kanadským Barrickom, ktorý získal americkú ťažobnú firmu Homestake.

Podľa už citovaného denníka Financial Times trojstranná fúzia dáva „politicky nervóznym investorom“ spoločnosť, v ktorej sa až 70% produkcie a rezerv nachádza v Severnej Amerike (USA, Kanada) a v Austrálii. Nový Newmont ponúka akcionárom Normandy 0,0385 akcie Newmontu za každý cenný papier Normandy plus za každú akciu bonus v hotovosti v hodnote 0,05 austrálskeho dolára. Za každú akciu Franco-Newada je k dispozícii 0,8 akcie Newmontu. V rámci ostatného obchodovania dosiahla akcia Normandy hodnotu 1,70 AUD, no Newmont oslabil o 9% na hladinu 20,30 USD/akcia, čím sa hodnota ponuky upravila pod úroveň 1,60 AUD za jednu akciu Normandy.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS