ČLÁNOK
Nesúhlas FNM s návrhom MH na prevod akcionárskych práv v SPP
22. augusta 2001

Fond národného majetku (FNM) SR nebude súhlasiť s protinávrhom zmluvy o prevode akcionárskych práv v akciovej spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ktorú vypracovalo ministerstvo hospodárstva (MH). „Výkon akcionárskych práv v SPP na základe tejto zmluvy nie je možný,“ vyhlásil v utorok prezident FNM Jozef Kojda.

Podľa viceprezidenta fondu Pavla Hulíka navrhovaná zmluva dokonca zasahuje do vlastníckych práv FNM na akcie SPP. Návrh MH podľa šéfa FNM má len dve strany a obsahuje dva články. J. Kojda však nevidí dôvod, prečo by sa zmluva ohľadom akcií SPP mala výrazne odlišovať od podobnej zmluvy, týkajúcej sa akcií Slovenských elektrární, ktorá bola uzavretá pred viac ako rokom. Prezident FNM preto chce požiadať ministra hospodárstva Ľubomíra Haracha o stretnutie, aby si problém so zmluvou o prevode akcionárskych práv v SPP „prediskutovali medzi štyrmi očami“.

Fond, ktorý je 100-percentným akcionárom SPP, mal zmluvu o prevode svojich akcionárskych práv v plynárenskom podniku podpísať s MH do konca júla. Prvotný návrh zmluvy vypracovaný fondom konzultovala sekcia právnych služieb MH s právnickou kanceláriou. Ako informoval komunikačný odbor MH, zástupca rezortu už vykonáva v SPP časť akcionárskych právomocí.

Akciová spoločnosť SPP, ktorá vznikla transformáciou bývalého štátneho podniku s rovnakým názvom, pôsobí od 1. júla. Nepeňažný vklad do SPP predstavoval 63,76 mld. Sk, z čoho 11,5 mld. Sk pripadlo na rezervný fond a na základné imanie 52,29 mld. Sk. Proces transformácie štátneho podniku SPP na a.s. súvisí s plánmi sprivatizovať 49 % akcií tejto spoločnosti. Celý 49-percentný podiel sa bude predávať v medzinárodnej súťaži. Na základe odporúčania privatizačného poradcu Credit Suisse First Boston o tom rozhodla slovenská vláda. Medzinárodnú súťaž na predaj podielu v SPP strategickému investorovi by mali vyhlásiť v najbližších týždňoch. Celý predaj chce vláda uzavrieť do konca roka.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS