ČLÁNOK
Neschválenie novely ústavy by hralo v neprospech koruny
27. februára 2001

Prípadné neschválenie novely Ústavy SR v Národnej rade Slovenskej republiky by podľa názoru väčšiny dílerov na domácom devízovom trhu viedlo k oslabeniu slovenskej koruny voči referenčnej mene euro. Podľa ich názoru zahraničie vzhľadom na určitý stupeň rizika veľmi pozorne sleduje vývoj politickej situácie na Slovensku. Neúspech novely základného zákona štátu v parlamente by bol prejavom určitej politickej nestability. Naopak súhlasný postoj zákonodarného zboru podľa dílerov odvrátil potenciál možných politických problémov.

Podľa Borisa Somorovského z dílingu Tatra banky bola novela Ústavy SR najdôležitejšou legislatívnou úpravou súčasnej vládnej koalície. „Z tohto hľadiska by malo jej schválenie pôsobiť v prospech priaznivého vývoja celej slovenskej ekonomiky aj domácej meny,“ povedal B. Somorovský. Podľa jeho slov koncom uplynulého týždňa, ešte pred schválením novely špekulovalo na trhu niekoľko domácich aj zahraničných subjektov na možné neschválenie novely, čo by znamenalo posun kurzu slovenskej koruny voči euru k úrovni 44 SKK/EUR.

Podobný názor vyslovil aj díler Poľnobanky Patrik Malec, podľa ktorého by kurzom koruny oveľa výraznejšie pohlo prípadné neschválenie novely. Ako uviedol, jedným z priaznivých vplyvov novely by mohol byť zvýšený záujem investorov o štátne dlhopisy emitované ministerstvom financií.

Díleri zhodne skonštatovali, že pozitívny vplyv schválenia novely na vývoj domácej meny nebude až taký výrazný a v najbližších dňoch očakávajú, že koruna sa bude držať v pásme 43,550 až 43,850 SKK/EUR, v ktorom sa pohybuje už viac ako mesiac. Nasvedčuje tomu aj pondelkový vývoj na domácom devízovom trhu. Koruna vstúpila od obchodovania na úrovni 43,800 / 850 SKK/EUR a zakrátko len mierne posilnila na 43,740 / 790 SKK/EUR. Podľa Juraja Zabadala z dílingu Slovenskej sporiteľne sa väčšia pozornosť trhu sústredila na januárové výsledky zahraničného obchodu, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 6. 2024

USD 1,072 0,000
CZK 24,767 0,068
GBP 0,845 0,000
HUF 395,130 1,120
CAD 1,473 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS