ČLÁNOK
Neobsadenosť priemyselných priestorov v SR stúpla na 6,54 %
5. mája 2014

Miera neobsadenosti priemyselných priestorov na Slovensku v prvom kvartáli tohto roka mierne vzrástla o jedno percento na 6,54 %. Najväčší objem voľnej industriálnej plochy ponúka okolie Bratislavy, konkrétne viac ako 53 tis. metrov štvorcových, nasleduje západné Slovensko s 13 tis. metrami štvorcovými. Na strednom Slovensku je k dispozícii takmer osem tisíc metrov štvorcových industriálnych priestorov a na východnom Slovensku je to 6,9 tis. metrov štvorcových. Informovala o tom realitno-poradenská spoločnosť JLL.

Plocha industriálnych priestorov v prvom kvartáli tohto roka dosiahla 1,23 mil. metrov štvorcových. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom je podľa JLL zmena len minimálna. V sledovanom období spoločnosť PointPark Properties dokončila výstavbu druhej haly v logistickom parku v Žiline s rozlohou 6 tis. metrov štvorcových a developer Prologis začal výstavbu haly s výmerou 13,9 tis. metrov štvorcových pre spoločnosť Tomra Sorting.

Objem nájomných zmlúv podpísaných v prvom štvrťroku 2014 predstavoval 15,2 tis. metrov štvorcových, vrátane troch novo podpísaných kontraktov s výmerou 6 tis. metrov štvorcových, zvyšok tvorili renegociácie. „V roku 2013 zaznamenal Bratislavský kraj jeden z najsilnejších začiatkov roka, a to 82 tis. metrov štvorcových novej plochy, z toho 29 tis. metrov štvorcových tvorili novo podpísané nájomné kontrakty,“ konštatoval vedúci oddelenia prenájmu priemyselných nehnuteľností JLL Martin Stratov.

Ako ďalej uviedol, medziročne poradenská spoločnosť eviduje pokles podpísaných zmlúv zhruba o 80 %, avšak začiatok druhého kvartálu naznačuje, že situácia sa bude zlepšovať. „Predpokladáme, že rok 2014 dopadne číselne rovnako, ak nie lepšie ako predchádzajúci rok. V rámci celého Slovenska monitorujeme momentálne viac dopytov ako minulý rok,“ podotkol Stratov. Podľa neho nájomcovia, ktorí sú pred vypršaním nájomnej zmluvy v tomto roku, uprednostnia renegociácie, predovšetkým kvôli nedostatku existujúcich alternatív na presťahovanie. „Na druhej strane, agresívna cenová stratégia niektorých developerov môže znamenať novú výstavbu pre klientov, ktorých zaujme výhodnejšia cena, a tým pádom možnosť ušetrenia nákladov. Určite bude zaujímavé sledovať, či táto stratégia prinúti aj ostatných developerov znížiť ceny nájmov v okolí Bratislavy,“ uzavrel.

Spoločnosť JLL je medzinárodná poradenská spoločnosť, ktorá ponúka služby v oblasti nehnuteľností a manažmentu investícií. Slovenská pobočka bola založená v roku 2006. V súčasnosti poskytuje služby v oblasti investičného poradenstva, oceňovania nehnuteľností, prieskumu trhu, poradenstva v oblasti prenájmu kancelárskych, rezidenčných, industriálnych priestorov ako aj služby v oblasti projektového manažmentu a správy nehnuteľností.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS