ČLÁNOK
Nemecký stavebný koncern Holzmann AG je v úpadku
25. marca 2002

Nemecký stavebný koncern Philipp Holzmann AG je v bankrote, dostal sa do platobnej neschopnosti a hrozí strata 23.000 pracovných miest. Záchranu firmy zablokovali tri nemecké banky, ktorým sa za to ušla ostrá kritika nemeckého spolkového kancelára Gerharda Schrödera hessenský premiér Roland Koch, informoval nemecký denník Die Welt.

Na vývoj v koncerne Holzmann reagovali s poľutovaním predstavitelia politiky, bánk i odborov. G. Schröder požadoval zachovanie pracovných miest a napadol finančné ústavy Commerzbank, Dresdner Bank a HypoVereinsbank zato, že odmietli sanačný plán firmy. Predseda krajinskej vlády Hessenska R. Koch vyslovil ľútosť nad tým, že banky sa nevedeli dohodnúť na záchrane stavebného podniku.

Deutsche Bank, ktorá do poslednej chvíle bojovala proti insolventnosti firmy Holzmann, uviedla, že „mimoriadne“ ľutuje krach svojich snáh. Predtým stroskotali rokovania o stabilizačných opatreniach, pričom vedenie koncernu zápasilo do poslednej chvíle o prežitie podniku.

V stredobode snáh o záchranu firmy Holzmann stáli banky. Medzitým sa ukázalo, že kríza koncernu viedla k skutočnému sporu štyroch veľkých bánk. Zatiaľ čo hlavný veriteľ a veľký akcionár Deutsche Bank kritizovala ostatné tri finančné inštitúcie zato, že zablokovali záchranu podniku Holzmann, Commerzbank, Dresdner Bank a Hypo-Vereinsbank vyčítajú vedúcemu nemeckému finančnému podniku diletantský a nesprávny prístup. „Takú neprofesionálnu som Deutsche Bank ešte nikdy nezažil. Vzbudzovali dojem, že chcú Holzmann AG zachrániť, hoci bolo jasné, že nemajú žiadny plán,“ uviedol jeden bankár.

Podľa informácií nemeckého denníka Die Welt sa však už pred niekoľkými dňami ukazovalo, že tón rokovania medzi bankami svedčí o rozporoch. Ich predstavitelia nekomunikovali spolu osobne, ale namiesto toho si posielali listy, čo znalci odvetvia financií označili za „veľmi neobvyklé“. Tak napríklad Deutsche Bank požadovala v stredu ráno písomne od všetkých bánk konzorcia a výslovne od Commerzbank a Dresdner Bank, aby vzhľadom na nové okolnosti dali svoj súhlas (na záchranu podniku) do piatka do 17. hodiny. List vyvolal ostrú reakciu Commerzbank a Dresdner Bank. Commerzbank ešte v stredu odpovedala s tým, že predstaviteľov Deutsche Bank nepožiadala, ale poprosila, aby takúto dikciu…nepripustili do bežnej praxe vo vzájomnom písomnom styku.

Všetky tri banky sa sťažovali, že Deutsche Bank na verejnosti vzbudzuje dojem, že chce Holzmann AG zachrániť a tým posunúť čierneho Petra inej finančnej inštitúcii. „Nikto nechce Holzmann AG zachrániť. Tento podnik stratil svoje oprávnenie na ďalšiu existenciu. Kto tvrdí niečo iné, ten jednoducho nehovorí pravdu,“ povedal jeden popredný bankár.

Predstavitelia Deutsche Bank označili jednoducho za nepochopiteľné, že ostatné tri veľké banky jej plán neakceptovali. Predložili sme detailný koncept, v ktorom boli niektoré otázky ešte otvorené. Niektoré bankové domy budú ešte ľutovať, že nesúhlasili s naším plánom, uviedol jeden z predstaviteľov Deutsche Bank.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

3. 12. 2020

USD 1,215 0,009
CZK 26,420 0,009
GBP 0,904 0,001
HUF 357,630 0,230
CAD 1,569 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS