ČLÁNOK
Nemecký protimonopolný úrad vyšetruje najväčšie poisťovne
23. júla 2003

Nemecký protimonopolný úrad Bundeskartellamt predpokladá, že vedúce nemecké poisťovacie koncerny pod vedením poisťovne Allianz v oblasti poistenia priemyselných zákazníkov medzi sebou od polovice roku 1999 uzatvárali ilegálne zmluvy o cenách poistného. Ako sa uvádza v utorkovom vydaní Financial Times Deutschland (FTD), tento týždeň rozpošle Bundeskartellamt tzv. obvinenia viacerým spoločnostiam, ako aj manažérom poisťovacích spoločností.

Od doručenia obvinenia majú poisťovne šesť týždňov na vyjadrenie. Potom protimonopolný úrad rozhodne o možných pokutách. Podľa FTD môže pokuta dosiahnuť až trojnásobok nadmerného zisku, ktorý dosiahla poisťovňa vďaka dohode o cenách. Okrem toho môžu zákazníci žiadať vrátenie neoprávnene predpísaného poistného, ktorého výška je podľa FTD 1 mld. eur.

V listoch úrad poisťovne obviňuje z toho, že od zasadnutia výboru pre poisťovanie priemyselných požiarov Združenia nemeckého poisťovníctva (Gesamtverband der Deutschen Versicherungswirtschaft) 1. júla 1999 poisťovne medzi sebou uzatvárali dohody o cenách a následne požadovali príliš vysoké ceny od veľkých priemyselných zákazníkov.

Podľa FTD patria medzi obvinených okrem poisťovne Allianz aj druhá najväčšia poisťovňa na trhu Gerling, dcérska spoločnosť Münchner-Rückversicherung – poisťovňa Victoria, AMB Generali patriaca talianskemu koncernu Generali, ako aj nemecká dcéra francúzskej skupiny Axa – poisťovňa Gothaer. Ďalšími obvinenými sú Provinzial Düsseldorf a Sparkassenversicherung Stuttgart. Medzi obvinených manažérov, na ktorých sa zameral prezident Bundeskartelammt Ulf Böge, patrí člen predstavenstva Allianz Walter Tesarczyk a člen predstavenstva koncernu Gerling Leo Zagel.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

29. 9. 2020

USD 1,170 0,003
CZK 27,148 0,015
GBP 0,910 0,005
HUF 365,700 1,580
CAD 1,566 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS