ČLÁNOK
Nemecký prezident Köhler je za transparentnosť v manažérskych platoch
10. augusta 2004

Kontroverzie okolo platov manažérov v Nemecku pretrvávajú, píše dnes nemecký denník Handelsblatt. Nemecký spolkový prezident Horst Köhler cez víkend vyzval veľké akciové spoločnosti, aby podľa amerického vzoru zverejnili príjmy svojho predstavenstva. Šéf predstavenstva chemického a farmaceutického koncernu Altana Nikolaus Schweickart kritizoval chýbajúcu ochotu mnohých podnikov k transparentnosti. Proti zverejneniu jednotlivých platov sa vyjadril podnikový šéf autokoncernu DaimlerChrysler Erich Klemm. Minister financií Hans Eichel chce presadiť, aby všetky dôležité podniky so štátnym podielom v budúcnosti dobrovoľne nasledovali pravidlá transparentnosti hospodárstva.

Nemecký prezident Köhler povedal, že zverejnením individuálnych manažérskych príjmov by sa nemecké podniky prispôsobili medzinárodným štandardom. Tridsiatim podnikom kótovaných pod akciovým indexom DAX odporúčal, aby s tým začali. Podľa neho vždy budú existovať nerovnosti v príjmoch, ale očakáva, že podniky budú poznať mieru a stred. Len 12 z 30 podnikov na indexe DAX doteraz zverejňuje platy jednotlivých členov predstavenstva, medzi nimi aj Altana.

Ministerka spravodlivosti Brigitte Zypriesová už avizovala, že vykazovanie individuálnych príjmov sa vynúti zákonne, ak podniky na indexe DAX tieto údaje v priebehu jedného roka nezverejnia dobrovoľne.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 5. 2024

USD 1,084 0,002
CZK 24,722 0,013
GBP 0,857 0,002
HUF 387,600 1,420
CAD 1,478 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS