ČLÁNOK
Nemecký kancelár Gerhard Schröder varuje pred mzdovými bojmi
30. januára 2002

Nemecký spolkový kancelár Gerhard Schröder varoval zamestnávateľov a odbory zastúpené v Spojenectve pre prácu, aby dlhými a tvrdými mzdovými bojmi neohrozili črtajúce sa hospodárske oživenie v krajine.

Ako napísal nemecký denník Die Welt, Schröder uviedol na začiatku rokovaní v ôsmom roku existencie tohto grémia, iniciovaného v novembri 1995 šéfom firmy IG-Metall Klausom Wickelom, že dúfa v nájdenie vyváženého riešenia partnermi z radov zamestnávateľských zväzov a odborových organizácií.

„Musí sa to udiať rýchlo a bez dlhého boja, aby sa nezničili nádejné príznaky hospodárskeho oživenia v Nemecku,“ zdôraznil kancelár. Schröder prvýkrát oficiálne pripustil, že v Nemecku sa v tomto roku očakáva rast hospodárstva len o 0,75 percent.

Nemecký kancelár súčasne poukázal na dohodu zamestnávateľov a odborov spred dvoch rokov, v ktorej sa obe strany uzniesli na dlhodobej mzdovej politike zameranej na udržanie pracovných miest. Aj keď kancelár priznal, že dnes sú predpoklady iné, upozornil, že ľudia očakávajú, že sa zainteresovaní budú touto témou zaoberať konštruktívne. Vývoj zamestnanosti súvisí podľa Schrödera s tým, ako sa skončia rokovania o mzdách a to dáva obom stranám veľkú zodpovednosť. V súvislosti s dobrou situáciou v ziskovosti väčšiny podnikov v roku 2000 je úroveň očakávania zamestnancov vysoká. Hospodárska situácia sa však dramaticky zmenila a to objektívne ohraničuje možnosť splniť všetky očakávania, adresoval svoje napomenutie kancelár odborom.

Pokiaľ ide o zástupcov hospodárstva, Schröder uviedol, že vláda splnila ich očakávania a citeľne zlepšila podmienky pre hospodársky rast a zamestnanosť. V tejto súvislosti sa zmienil o daňovej reforme a pokiaľ ide o odbory, pripomenul novelu zákona o podnikoch a právny nárok na čiastočný pracovný úväzok.

Napriek Schröderovej výzve nedošlo predbežne k dohode o zvýšení mzdových taríf medzi zamestnávateľmi a odborovými centrálami, odbory však požadujú zvýšenie miezd o 6,5 percenta. V Spojenectve pre prácu hľadá vláda spolu so zamestnávateľmi a odbormi východiská z masovej nezamestnanosti. Po nástupe súčasnej červeno-zelenej vládnej koalície v Nemecku v roku 1998 vyhlásil Schröder tento nástroj za ústredný bod aktivít vlády v oblasti zamestnanosti.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS