ČLÁNOK
Nemecký E.ON Energie nemá záujem o SPP
18. októbra 2001

Nemecká spoločnosť E.ON Energie AG nemá záujem o účasť v tendri na predaj minoritného podielu v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP). Pre agentúru SITA to potvrdil jej hovorca Erwin Haydn. „Rozhodne sa nezaujímame o tender na predaj SPP. Orientujeme sa viac na distribúciu než prepravu zemného plynu,“ zdôraznil hovorca. E.ON Energie je divíziou skupiny E.ON World a sídli v Mníchove

E. Haydn tak dementoval dohady o tom, že E.ON Energie hľadá vo svete partnera, s ktorým by sa zúčastnil tendra na privatizáciu 49 % akcií SPP. Špekulácie o potenciálnom záujme E.ON Energie priniesli britské noviny Financial Times i slovenské médiá.

Špekulácie o možnej expanzii E.ON Energie na Slovensko sa objavovali v súvislosti s jej pôsobením v Českej republike. Nemecký koncern postúpil nedávno do užšieho kola privatizácie českého plynárenstva. Západný sused SR ponúka na predaj spoločnosť Transgas spolu s podielmi v ôsmich regionálnych distribučných firmách.

Medzi vážnych záujemcov o akvizíciu Transgasu i slovenského SPP patrí nemecký koncern Ruhrgas. V oboch tendroch sa uchádza o podiely v rámci konzorcia s francúzskym Gaz de France a talianskou spoločnosťou Snam. Energetická divízia E.ON pritom nedávno v rámci dohody s britskou ropnou spoločnosťou BP získala kontrolu nad 25-percentným podielom Ruhrgas AG a oznámila, že v strednodobom horizonte chce v Ruhrgase ovládnuť väčšinový podiel.

E.ON Energie patrí medzi najväčšie európske energetické koncerny. Služby poskytuje v oblasti elektroenergetiky, plynárenstva i vodného hospodárstva. Združuje 80 dcérskych a pridružených firiem, ktoré majú v Európe 25 miliónov zákazníkov. V súčasnosti pôsobí skupina v 16 európskych krajinách, medzi najvýznamnejšie patria Nemecko, škandinávske a pobaltské štáty, ale aj Rusko, Poľsko, ČR, Rakúsko a Maďarsko. Za prvý polrok 2001 dosiahli tržby E.ON Energie objem 8,8 mld. EUR. Spoločnosť zamestnávajúca 41 300 pracovníkov dodala odberateľom v sledovanom období elektrickú energiu v objeme 140,4 mld. kWh a 43,9 mld. kWh zemného plynu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS