ČLÁNOK
Nemecko rozširuje vyšetrovanie manipulácii so sadzbami
30. júla 2012

Nemecký úrad pre dohľad nad finančným trhom (BaFin) vyzval osem tamojších bánk, aby predložili podrobné informácie o mechanizmoch výpočtu medzibankovej úrokovej sadzby Euribor. Informovala o tom v nedeľu agentúra Reuters, pričom sa odvolávala na zdroj z prostredia regulačných úradov oboznámený so situáciou. Banky mali predložiť požadované informácia do štvrtka minulého týždňa, uviedol ďalej zdroj a dodal, že výsledky vyšetrovania zatiaľ nie sú známe. Pre podozrenia z manipulácií úrokových sadzieb na medzibankových trhoch už Bafin otvoril mimoriadne vyšetrovanie najväčšej nemeckej banky Deutsche Bank.

Vyšetrovatelia v USA, Európe a Japonsku v súčasnosti preverujú viac ako tucet veľkých bánk pre podozrenie s manipuláciou londýnskej medzibankovej úrokovej sadzby Libor. Britská banka Barclays je jedinou bankou, ktorá prečin priznala a minulý týždeň súhlasila so zaplatením pokuty v sume vyše 450 mil. USD. Sadzba Libor sa používa na určovanie úrokov pre kontrakty po celom svete v hodnote biliónov USD. Sadzba Euribor je kľúčová pre stanovovanie úrokov v spoločnej európskej mene.

Na určovaní sadzby Euribor sa podľa agentúry Reuters v Nemecku podieľajú banky Deutsche Bank , Commerzbank, DZ Bank, LBBW , BayernLB, Helaba, NordLB a Landesbank Berlín.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS