ČLÁNOK
Nemecko pripravuje plány na vytvorenie novej Európskej vlády
30. apríla 2001

Nemecký kancelár Gerhard Schröder chce radikálnym spôsobom zreorganizovať Európsku úniu, pričom jeho hlavným cieľom je kreovanie Európskej vlády. Informácie poskytol týždenník Der Spiegel, ktorému sa podarilo získať návrh dokumentov Sociálnodemokratickej strany na jej jesenný zjazd. Obsah týchto dokumentov SPD vzápätí potvrdila. Prvé komentáre hovoria, že Schröder chce z európskej politiky vytvoriť jadro predvolebnej kampane v roku 2002 a zároveň si udržať post nemeckého kancelára.

Otázkou však je, čo do určitej miery „šokujúce“ návrhy, spôsobia v tábore takzvaných euroskeptikov, ale aj v bruselskom exekutívnom establishmente Európskej únie.

Schröderove návrhy sú totiž skutočne radikálne. Dokumenty SPD hovoria o tom, že terajšia Európska komisia by sa mala zmeniť na Európsku vládu a Rada ministrov by sa mala pretransformovať do druhej komory Európskeho parlamentu (model podobný nemeckému Bundesratu), pričom EP by získal vplyvné dohľadové kompetencie nielen nad rozpočtom EÚ, ale aj nad masívnymi dotáciami do agrosektoru, do spoločnej poľnohospodárskej politiky – CAP.

Ambiciózne návrhy majú aj iné pozadie – vždy doteraz vízie ohľadne EÚ formuloval minister zahraničných vecí Joschka Fischer, pričom Schröder stál v pozadí. Teraz chce byť v centre pozornosti nemecký kancelár aj pri formulovaní európskej politiky.

Zjazdové dokumenty SPD, ktoré sa týkajú vytvorenia Európskej vlády, pripravoval Schröder osobne, no podliehajú ešte schváleniu viacerých straníckych výborov. Reakcia exekutívy EÚ na tieto návrhy nebola do uzávierky FINI k dispozícii.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS