ČLÁNOK
Nemecko očakáva, že Grécko dodrží dohodnuté reformy
5. januára 2015

Nemecká vláda očakáva, že Grécko bude dodržiavať podmienky medzinárodného úverového programu aj po voľbách, ktoré sa uskutočnia 25. januára a mohli by znamenať zmenu vlády. V nedeľu to uviedla nemecká kancelárka Angela Merkelová. „Grécko v minulosti plnilo zmluvné podmienky. Vláda predpokladá, že krajina bude pokračovať v plnení zmluvných záväzkov smerom k trojke,“ povedala Merkelová. Trojku medzinárodných veriteľov Grécka tvorí Európska centrálna banka (ECB), Európska komisia (EK) a Medzinárodný menový fond (MMF). „Každá nová vláda musí dodržať záväzky zo zmlúv predchádzajúcej vlády,“ doplnila.

Georg Streiter, hovorca nemeckej vlády, však odmietol komentovať správy, ktoré sa objavili v magazíne Spiegel. Nemecká vláda je podľa nich presvedčená, že eurozóna bude schopná vyrovnať sa s odchodom Grécka, ak sa to ukáže ako nevyhnutnosť. Kancelárka Angela Merkelová aj minister financií Wolfgang Schäuble sú presvedčení, že eurozóna od obdobia kulminácie dlhovej krízy z roku 2012 implementovala dostatok reforiem, aby sa potenciálny odchod Grécka z eurozóny dal zvládnuť, napísal týždenník.

Na tieto správy však reagoval minister hospodárstva Sigmar Gabriel. Nemecká vláda podľa neho chce, aby Grécko zostalo v eurozóne s tým, že neexistujú žiadne možné plány, ktoré by počítali s opačnou situáciou. „Cieľom nemeckej vlády, EÚ a samotnej gréckej vlády je udržať Grécko v eurozóne,“ povedal Gabriel. „Neexistovali a neexistujú žiadne plány, ktoré by rátali s opačnou situáciou,“ doplnil minister s tým, že eurozóna je v súčasnosti stabilnejšia.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 7. 2024

USD 1,089 0,000
CZK 25,231 0,030
GBP 0,842 0,001
HUF 389,730 1,170
CAD 1,497 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS