ČLÁNOK
Nemeckí zamestnávatelia hrozia znížením pracovných miest
22. februára 2002

V rokovaniach o zvýšenie miezd v Nemecku sa fronty oboch táborom ustálili na pevných líniách píše nemecký denník Die Welt.

Zamestnávatelia v kovospracujúcom priemysle v Bádensku-Württembersku nevylučujú v prípade väčšieho zvýšenia miezd zníženie počtu pracovných miest.

Pred prvým kolom rokovaní v kovospracujúcom a energetickom priemysle varoval predseda Südwestmetallu Otmar Zwiebelhofer odbory v Stuttgarte pred prehnanými požiadavkami. „V recesii nemožno presadzovať najvyššie zvýšenie miezd za posledné roky. Najvyššou ponukou tohto rokovania o mzdových tarifách musí byť zabezpečenie pracovných miest,“ uviedol Zwiebelhofer.

Zväz kovospracujúceho a energetického priemyslu (Südwestmetall) si želá takú dohodu, ktorá strednodobo zabezpečí orientáciu na hospodárny vzrast produktivity, povedal Zwiebelhofer. Prihovárame sa za dlhodobejšiu dohodu o tarifách s dodatkom o možnosti revízie. Dohoda by mala platiť viacero rokov. Svojou požiadavkou na zvýšenie mzdových taríf o 6,5 percent stratili odbory zrejme akýkoľvek kontakt s hospodárskou realitou. Odborový zväz „IG Metall sa hrá s ohňom“.

Podľa niektorých štúdií vychádzajú nemeckí podnikatelia v tomto roku z predpokladu o poklese počtu pracovných miest, alebo o ich rovnakom počte. Ako oznámila poradenská spoločnosť Kienbaum v Berlíne, 26 percent nemeckých podnikov je presvedčených, že počet ich zamestnancov klesá, 33 percent predpokladá, že úroveň zamestnanosti zostane nezmenená, 36 percent počíta s nárastom a 5 percent s prudkým zvýšením počtu zamestnancov.

Doterajšia dohoda o mzdových tarifách vyprší 28. februára a obdobie zmieru končí 28. marca. Podľa Zwiebelhofera počítajú zamestnávatelia s dlhým a komplikovaným vyjednávaním. V Bádensku-Württembersku pracuje v kovospracujúcom a energetickom priemysle okolo 800.000 ľudí.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS