ČLÁNOK


,

Nemecké televízne zemetrasenie
28. marca 2003

Približne pred rokom musel zahlásit platobnú neschopnost nemecký koncern. KirchMedia, ktorý bol majitelom najväcšej televíznej siete so stanicami ProSieben, SAT.1, Kabel1 a N-24. Okrem toho vlastnil i obrovskú filmotéku, ako aj spolocnosti obchodujúce s filmovými právami a dalšie mediálne firmy. Kamenom úrazu bola dlhodobo stratová digitálna televízia Premiere, príslovecný sud bez dna.

KirchMedia roky pumpovala do Premiere miliardy eur, až jej pred rokom došiel financný dych. Premiere sa medzicasom spamätala, pod vedením nového šéfa Georga Koflera nastúpila cestu dynamickej konsolidácie, uzavrela nové zmluvy s filmovými dodávatelmi a našla nového majitela, ktorý ju chce o niekolko rokov dokonca doviest na burzu.

Politická rovnováha

Poker o nového majitela KirchMedia sa hral v znamení tažkých zákulisných strategických rošád. Prví vážni záujemcovia, americko-austrálsky mediálny gigant Rupert Murdoch a taliansky miliardár (a ministerský predseda) Silvio Berlusconi, narazili na monolitický odpor špickovej nemeckej vládnej politiky, vrátane samotného sociálnodemokratického kancelára Gerharda Schrödera.

Další uchádzac, hamburský vydavatel casopisov Heinrich Bauer, sa dlho zdal byt vítazom. Niekolko mesiacov dokonca exkluzívne rokoval s manažmentom insolventnej KirchMedia. Väcšina pozorovatelov nemeckej mediálnej scény predpokladala, že sondážne rozhovory sa skoncia vzájomnou dohodou. A to najmä preto, že Heinrich Bauer je konzervatívnym podnikatelom s pomerne dobrými kontaktmi na Krestanskodemokratickú úniu.

Tým by sa zachovala krehká politická rovnováha v dominantnom nemeckom televíznom kvartete: verejnoprávna stanica ARD inklinuje k sociálnym demokratom, ZDF ku krestanským demokratom; súkromný koncern RTL k SPD a KirchMedia k CDU a CSU.

V cielovej rovinke však Bauera pomerne prekvapujúco v poslednom okamihu predbehol americký investor Haim Saban. Jeho ponuka, ktorú predostrel spolu s najväcšou francúzskou súkromnou televíziou TF1, bola pre správcov kirchovskej konkurznej podstaty jednoducho financne prítažlivejšia.

Haim Saban je podobne ako jeho predchodca Leo Kirch podnikatelom, ktorý zacal od piky. Narodil sa v Alexandrii. Jeho otec bol predavacom hraciek, matka krajcírkou. Mladost strávil v Tel Avive. Tam sa pokúšal organizovat koncerty. Zadlžený až po uši sa prestahoval do Paríža. Tažiskom jeho podnikatelských aktivít sa stali kreslené seriály (cartoons) a komponovanie hudby pre rozlicné filmy a seriály.

Prelom nastal predovšetkým po skomponovaní hudby (a titulnej melódie) k legendárnemu seriálu Dallas. S relatívne plnými vreckami sa Haim Saban zase stahoval – do Spojených štátov. Usadil sa v Beverly Hills, kde urobil obchod života, ktorý bol odrazovým mostíkom do velkého mediálneho biznisu: kúpil japonský seriál Mighty Morhin‘ Power Rangers. Haim Saban zarobil na tomto seriáli stámiliónový majetok.

Pomaly, ale iste zacal klást základné kamene svojho impéria. Spolu s dalším mediálnym titanom Rupertom Murdochom založil globálnu filmovú siet Fox Family Worldwide. Pred dvoma rokmi ju predal koncernu Disney; v hotovosti dostal za svoj podiel na sieti Fox necelé 2 miliardy dolárov. Svetlo sveta uzrela spolocnost Saban Capital Group, ktorá teraz kúpila KirchMedia – najväcšieho hráca na nemeckej televíznej scéne, druhom najväcšom televíznom trhu na svete.

Celková suma za KirchMedia sa pohybuje okolo dvoch miliárd dolárov. Co je v tejto súvislosti najdôležitejšie, Haim Saban získal 36 percent akciového kapitálu spolocnosti ProSiebenSat.1, s tým že bude mat 72 percent hlasovacích práv a stane sa predsedom dozornej rady. Súhlas protimonopolného úradu je istý; ved Saban je takpovediac novácikom na nemeckom mediálnom trhu.

Tv kocky sú hodené

Predseda predstavenstva spolocnosti ProSiebenSat.1 Urs Rohner vyjadril plnú spokojnost s úspešnými rokovaniami. Zdôraznil, že „Haim Saban je silný, v televíznej brandži nadmieru skúsený väcšinový vlastník s vynikajúcimi vztahmi v medzinárodnom filmovom a televíznom obchodovaní“. Bavorský minister Erwin Huber vyzdvihol, že Sabanova kúpa KirchMedia je zároven zdôraznením významu Bavorska ako klúcového mediálneho regiónu v Nemecku.

Haim Saban povedal po nárocných rokovaniach: „Som mimoriadne štastný. Príležitost väcšinovo prevziat televíznu siet v Nemecku sa totiž casto nevyskytne.“ A dodal, že základnou úlohou je zabezpecit stabilitu v ProSiebenSAT.1. Vyvrátil domnienky, že pred ocami má krátkodobú investíciu: tvrdú racionalizáciu, prepúštanie zamestnancov, radikálne okresanie výdavkov a následný predaj s velkým ziskom. Haim Saban chce v Nemecku dlhodobo podnikat. Pred ocami má zrejme vytvorenie celoeurópskej televíznej siete – spolu s francúzskou stanicou TF1. KirchMedia je zjavne prvým kamienkom v budúcej sabanovskej celoeurópskej mozaike. V nemeckej televízii došlo teda k historickému otrasu. Jedným zo štyroch dominantných hrácov sa stal cudzinec. Miesto Lea Kircha zaujal Haim Saban, globálny mediálny podnikatel s americkým a izraelským pasom. Ako sa to prejaví na kvalite vysielaných programov, ukáže cas. A politika? Haim Saban je sympatizantom americkej Demokratickej strany a priatelom bývalého prezidenta Billa Clintona. V prvom rade je však biznismenom, strážiacim rentabilitu investícií – co by nemuselo byt na škodu niekedy zákulisne prepolitizovanej nemeckej televízie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 10. 2021

USD 1,162 0,003
CZK 25,519 0,014
GBP 0,845 0,002
HUF 361,590 0,950
CAD 1,435 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS