ČLÁNOK
Nemecké spoločnosti novej ekonomiky a ich trh sú v kríze
22. marca 2001

Situácia na nemeckej burze Neuer Markt vyzará v súčasnosti ešte horšie ako na americkom NASDAQ. Tento parket si nedávno pripomenul štvrté výročie svojho vzniku prudkým poklesom základných indexov a zväčšovaním zoznamu firiem, ktoré stoja pred priepasťou finančnej krízy. Index Nemax, ktorý vyjadruje stav obchodovania s akciami na Neuer markt, minulý týždeň zaznamenal medziročný pokles o 81%. Aj vďaka tomu nové spoločnosti prestavili verejene ponúkať investorom svoje akcie. Doposiaľ sa na tomto trhu uskutočnili len 4 verejné úpisy nových akcií. V tom istom období minulého roku bolo 26 úpisov. Niekoľko spoločností stojí pred dverami verejného úpisu, ale investičný bankári čakajú na lepšie časy. Neponáhľajú sa ani investori. Akcionár firiem novej ekonomiky sú v depresii. Podľa analytikov investičnej spoločnosti Union Investment je to relatívne priaznivá situácia, ktorá vytvára pôdu pre očakávaný dlhodobý rast. Vďaka tomu každý investor podrobne študuje epoločnosť, do ktorej ide vložiť peniaze. Niet divu. Za posledných šesť mesiacov sa niekoľko firiem z Neuer Markt dostalo do bankrotu.

Akcionári žalovali najmenej dve spoločnosti Ide o firmy EM.TV & Merchandising ? Intershop Communications. Aj vďaka tomu sa sprísnila pravidlá pre kótovanie spoločností. Naové pravidlá kótovania Deutsche Börse vstúpili do platnosti 1. marca tohto roku. Neuer Markt je jej súčasťou. Účastníci trhu sú povinní zverejňovať informácie o predajoch akcií z vlastného portfólia a okrem toho musia poskytovať podrobné štvrťročné správy. Burza bude zverejňovať zoznam tých spoločností, ktoré porušujú pravidlá. Sankcia za porušenie pravidiel bude do 90 000 USD. Akcie takýchto spoločností budú musieť odísť z trhu.

Ursula Schneider z Deutsche Börse pre Wall Street Journal Europe vyhlásila, že burza neustále skúma svoje pravidlá a hľadá spôsoby ako čoraz viac zatiahnuť maticu. Monohí si myslia, že ešte stále sa dá zaťahovať. Klaus Schneider, prezident skupiny ochrany práv nemeckých akcionárov tvrdí, že hoci sa nové pravidlá kótovania cenných papierov uberajú správnym smerom, ale mali by zaviazať členov dozorných rád a predstavenstiev, či manažérov spoločností, aby informovali o plánovaných predajoch balíkov akcií, ktoré vlastnia vo firmách, ktoré riadia.

Žaloby proti spoločnostiam EM.TV & Merchandising ? Intershop Communications tvrdia, že tieto firmy vedome uvádzali investorov do omylu. Súd napríklad vyšetruje kedy a koľko akcií tejto spoločnosti predali jej riaditeľ, ktorý bol pôvodne finančným manažérom. Podobne sa skúma firma Metabox.

To, že je nový trh v tomto stave je podľa odborníkov príčinou niekoľkých faktorov. prvým je to, že počas boomu banky prísliš nehľadeli na to v akom stave sú firmy, ktoré uvádzali na trhu. Na to do čoho invetsiujú nie veľmi hľadeli ani investori.

Neue Markt vznikol v roku 1997. Zvyknú mu hovoriť aj nemecký NASDAQ. V tomto segmente trhu DEutsche Börse sa obchoduje s 60 akciami zahraničných firiem, ktoré predstavujú 20% všetkých kótovaných spoločností. Výhodou nemeckého trhu je možnosť získať viac finančných zdrojov počas prvého verejného úpisu akcií na kapitálovom trhu. Podľa údajov Commerzbank priemerný pomer ceny akcie k čistému zisku spoločnosti vypočítaný na jednu akciu bol v roku 1999 na Neue Markt 150 oproti 89,8 na NASDAQ. Tohto roku však na tomto trhu oveľa rýchlejšie klesali ceny akcií ako na ostatných trhoch.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS