ČLÁNOK
Nemecké firmy Ruhrgas a RWE majú záujem o vstup do SPP
10. januára 2002

Nemecká energetická spoločnosť RWE AG a plynárenská firma Ruhrgas AG prejavujú obe záujem o získanie 49-percentného podielu v a.s. Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Napísali to noviny Financial Times Deutschland (FTD) v utorkovom vydaní. Ruhrgas vytvoril konzorcium s francúzskym koncernom Gaz de France a talianskym Snam.

„Mediálne správy o tom, že koncern RWE bol pripustený do tendra a bude môcť predložiť ponuku, potvrdili zdroje z prostredia SPP. Nie je však zatiaľ zrejmé, či RWE nakoniec predloží formálnu ponuku,“ uvádza FTD. „Nemecká energetická skupina E.ON AG, ktorá sa neúspešne zúčastňovala tendra na predaj Transgasu, nie je priamo zapojená do slovenského tendra, dúfa však, že sa jej podarí ovládnuť Ruhrgas,“ konštatuje FTD.

Podobne ako v prípade českého importéra zemného plynu Transgas, ktorý koncern RWE získal v decembri 2001, považuje RWE za najcennejšie aktívum slovenskej firmy vysoko ziskové tranzitné činnosti. SPP prevádzkuje lukratívny tranzitný biznis s ruským zemným plynom a slovenskú distribučnú sieť.

Víťazná ponuka koncernu RWE v českom plynárenskom tendri znela na 4,1 mld. eur. Česká vláda predávala okrem 97-percentného podielu v monopolnom importérovi plynu Transgas aj podiely v ôsmich regionálnych distribútoroch – sedem majoritných a jeden minoritný. „Transgas má kľúčovú úlohu v tranzitnom biznise medzi najväčším exportérom plynu Ruskom a západoeurópskymi odberateľskými štátmi,“ povedal generálny riaditeľ RWE Dietmar Kuhnt. Koncern RWE bol v aukcii pod veľkým tlakom, keďže sa snaží znížiť náskok svojho konkurenta E.ON na plynárenskom trhu. Podľa FTD nie je preto prekvapením, že jeho ponuka výrazne prevýšila ponuky ostatných účastníkov. E.ON podľa plynárenských kruhov ponúkal za českú plynárenskú sústavu 3,6 mld. eur a Ruhrgas len 2,8 mld. eur.

Ako uviedli FTD vo svojom vydaní z 18. decembra, cenová ponuka RWE zodpovedá 9,5-násobku zisku EBITDA (zisk pred zarátaním daní, úrokov, odpisov a amortizácie) nadobudnutých spoločností, ktorý by mal predstavovať 425 mil. eur. „Kúpna cena za Transgas je primeraná,“ skonštatoval energetický analytik Matthias Heck z bankového domu Sal. Oppenheim. Investičná banka Merrill Lynch, ktorá bola poradcom RWE, očakáva „výrazný nárast exportu plynu do západnej Európy“.

Cenu za 49-percentný podiel v SPP odhadujú experti podľa FTD na 3 mld. USD. Vysoká cena za Transgas by však mala podľa pozorovateľov tlačiť privatizačný výnos za SPP nahor. Z hľadiska tranzitu plynu sú totiž potrubia SPP významnejšie. Ročne prepravia približne 90 mld. metrov kubických ruského zemného plynu. V roku 2001 pritom ruský plynárenský gigant Gazprom vyviezol zemný plyn v objeme 125 mld. metrov kubických.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS