ČLÁNOK
Nemecké firmy chcú investovať do oblasti energetiky
12. novembra 2001

Nemecké firmy RWE a Rurhgas majú záujem o investície v oblasti energetického a plynárenského priemyslu na území Slovenska. „Rozhodnutie však ešte nie je jasné, keďže situácia sa musí ozrejmiť na slovenskej strane,“ povedal pre agentúru SITA minister pre hospodárstvo, stredný stav, energiu a dopravu Severného Porýnia – Vestfálska Ernst Schwanhold. Zdôraznil, že zo strany týchto dvoch firiem je výrazný záujem o Slovenský plynárenský priemysel. Ďalšie investície zo strany nemeckých podnikateľov sú zatiaľ v štádiu príprav.

Na rokovaniach došlo ku dvom dohodám. Prevzatiu patronátu spolkovou krajinou Severné Porýnie – Vestfálsko nad transeurópskych koridorom 4, druhá dohoda sa týkala oblasti životného prostredia, ktorá predstavuje pre mnohé krajiny veľkú prekážku pri vstupe do Európskej únie (EÚ). „V tejto oblasti chceme v súlade s požiadavkami Bruselu zorganizovať na jar budúceho roka sympózium na tému likvidácia a skladovanie odpadu a alternatívne formy energie,“ uviedol E. Schwanhold.

„Nemeckí podnikatelia príležitostne zabúdajú na možnosti, ktoré ponúka slovenský trh. Hoci ide o malý trh netreba zabúdať, že v dôsledku voľnej zóny obchodu sa tu otvárajú aspekty, ktoré niekoľkonásobne presahujú možnosti samotného slovenského trhu,“ konštatoval nemecký minister. Zároveň ocenil pomoc slovenskej administratívy a štátu stredným podnikom. Zákonodarné procesy, ktoré na Slovensku prebiehajú, sú v súlade s požiadavkami EÚ a vyrovnajú sa požiadavkám medzinárodnej súťaže. Hospodárstvo Nemecka bude mať v dohľadnom čase na území Slovenska zastúpenie vlastným delegátom.

Problémy spolupráce medzi oboma krajinami vidia podnikatelia vo financovaní investícií prostredníctvom slovenských bánk. Ďalším problémom je podľa nemeckého ministra rýchlosť, ako pracuje byrokracia, to však nie je problém iba na Slovensku, ale celosvetový problém.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 7. 2024

USD 1,091 0,002
CZK 25,422 0,081
GBP 0,840 0,000
HUF 391,480 0,420
CAD 1,488 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS