ČLÁNOK
Nemecká ekonomika v druhom kvartáli stagnovala
24. augusta 2001

Hospodársky rast v Nemecku v druhom kvartáli stagnoval v porovaní s prvým štvrťrokom, čím sa potvrdilo spomalenie najväčšej ekonomiky eurozóny. Vyplynulo to z údajov očistených od sezónnych výkyvov, ktoré vo štvrtok zverejnil Spolkový štatistický úrad. V prvom štvrťroku 2001 vykazovala pritom ekonomika Nemecka nárast o 0,4 % v porovnaní so štvrtým kvartálom 2000.

Ako spresnil štatistický úrad v komuniké, v medziročnom porovnaní vzrástol reálny hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka v druhom kvartáli o 0,6 %. Ide o najslabší reálny rast od prvého štvrťroka 1997, kedy vzrástlo nemecké hospodárstvo o 0,1 %. Údaje potvrdzujú prvé odhady nemeckej centrálnej banky Bundesbank, ktorá vo svojej augustovej mesačnej správe zverejnenej predchádzajúci týždeň uviedla, že rast ekonomiky bol v druhom štvrťroku nulový. Po očistení od kalendárnych vplyvov vzrástla najväčšia ekonomika v druhom kvartáli medziročne o 1,8 %, čo je pokles oproti 2 % zaznameným v prvom štvrťroku.

Analytici oslovení agenúrou Reuters odhadovali medzikvartálny pokles HDP v sledovanom období o 0,1 %, na medziročnej báze po očistení od kalendárneho vplyvu prognózovali spomalenie rastu v druhom kvartáli na 0,8 %.

Slabosť nemeckého hospodárstva v druhom kvartáli spôsobili nižšie investície najmä v stavebníctve a zníženie stavu zásob. Nemecko, ako krajinu so zameraním na export, tvrdo zasiahlo spomalenie svetovej konjunktúry. Oslabenie nemeckej ekonomiky vyvolalo vlnu prepúštaní predovšetkým v priemyselnom sektore, ktorému podľa slov niektorých ekonómov hrozí recesia.

Dáta prichádzajú len deň po prekvapivom náraste pozorne sledovaného barometra podnikateľskej klímy Ifo. Index ekonomického inštitútu Ifo, ktorý hodnotí podnikateľskú klímu v západnom Nemecku, v júli vzrástol na 89,8 bodu, čo je v porovnaní s júnom nárast o 0,3 bodu. Vývoj indexu prekvapil trh, pretože ide o prvý nárast za posledných päť mesiacov. Nemecké priemyselné kruhy začínajú podľa inštitútu Ifo pozerať do budúcnosti s trochu väčším optimizmom. Index očakávaní vzrástol na 95 bodu z júnových 93,5 bodu. Avšak index, v ktorom nemecké firmy hodnotia súčasné ekonomické podmienky, poklesol na 84,8 bodu z 85,4 bodu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 7. 2024

USD 1,086 0,003
CZK 25,362 0,131
GBP 0,841 0,001
HUF 390,430 0,700
CAD 1,494 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS