ČLÁNOK
Nedostupnosť stránok Microsoftu spôsobila chyba zamestnanca
25. januára 2001

Nedostupnosť hlavných internetových stránok spoločnosti Microsoft spôsobil podľa oficiálneho vyhlásenia technik, zamestnanec spoločnosti. Takmer 24 hodín trvajúci výpadok mala spôsobiť nesprávna konfigurácia DNS servera. Tento server sprostredkováva prevod textových názvov serverov na číselné, ktoré sa ďalej využívajú pri sieťovej činnosti. Jeho zlým nastavením došlo k zablokovaniu prístupu na ťažiskové stránky Microsoft.com, Msn.com, WindowsMedia.com, Encarta.com Carpoint.com Expedia.com. Populárny e-mailový server Hotmail.com bol tiež čiastočne nefunkčný, avšak Microsoft nepotvrdil, že jeho nefunkčnosť spôsobil rovnaký problém.

Po obnovení nastavenia DNS servera sa podarilo stránky znovu sprístupniť. Napriek niektorým domnienkam, že by výpadok mohol spôsobiť útok hackerov, Microsoft označil výpadok za prevádzkovú chybu. Výpadok nemá podľa vyhlásenia spoločnosti nič spoločné s produktmi Microsoftu, ani s celkovým zabezpečením sietí firmy.

Sieť stránok spoločnosti Microsoft patrí medzi celosvetovo najnavštevovanejšie miesta na internete. Podľa prieskumu spoločnosti Jupiter Media Metrix bola v decembri 2000 celkovo najnavštevovanejšia s počtom návštevníkov presahujúcim 90,5 mil. osôb. Jej najväčšími konkurentmi sú stránky Yahoo! a America Online.

Výpadok servera nasledoval približne tri mesiace po tom, ako neznámy hacker prenikol do siete Microsoftu. Firma tvrdila, že hacker si mohol prezrieť len zdrojový kód pre jediný bližšie neurčený projekt, ktorý bol vo fáze vývoja.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 4. 2024

USD 1,065 0,003
CZK 25,267 0,013
GBP 0,856 0,000
HUF 395,300 1,370
CAD 1,467 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS