ČLÁNOK
NDS opäť predĺžila lehotu na ponuky v tendri na nový elektronický mýtny systém
2. augusta 2021

Verejná súťaž na vybudovanie nového elektronického mýtneho systému a poskytovanie služieb technickej podpory sa naďalej predlžuje. Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) už štvrtýkrát posunula lehotu na predkladanie a otváranie ponúk, najnovšie na 16. septembra. Diaľničiari o tom informovali bez ďalších podrobností v dokumentoch k tendru vo Vestníku verejného obstarávania. Dôvodom ďalšieho odkladu termínu na ponuky môže byť to, že doposiaľ nebolo zverejnené rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) o námietkach v uvedenom tendri proti podmienkam v súťažných podkladoch alebo iných dokumentoch.

Predlžovanie súťaže by mohlo ohroziť plánovaný termín vybudovania mýtneho systému do konca roka 2022, na čo podľa zámeru treba pätnásť mesiacov. V takom prípade by nemusel nový mýtny systéme začať fungovať načas od začiatku roka 2023. Súčasná zmluva medzi NDS a spoločnosťou SkyToll o prevádzke súčasného mýtneho systému uplynie koncom budúceho roka. Tender na vybudovanie nového mýtneho systému bol zverejnený vlani v decembri, predpokladaná hodnota zákazky je po úprave 41,8 mil. eur bez DPH. NDS plánuje prevádzku od 1. januára 2023 do konca roka 2027 a s uplatnením opcie na ďalších päť rokov do konca roka 2032.

„Lehota na predkladanie ponúk v súťaži na vybudovanie elektronického mýtneho systému a poskytovanie služieb technickej podpory bola zmenená pre predloženú námietku,“ potvrdila agentúre SITA vedúca oddelenia komunikácie NDS Eva Žgravčáková. Napriek tomu diaľničiari tvrdia, že termíny na vybudovanie elektronického mýtneho systému nie sú ohrozené. Z dôvodu trvajúcej súťaže nemôžu poskytnúť bližšie vyjadrenie.

Lehota na predkladanie a otváranie ponúk je predĺžená už aj v súvisiacom tendri diaľničiarov na poskytovanie mýtnych služieb, a to do 30. augusta. Dôvodom boli tiež námietky proti podmienkam v súťažných podkladoch alebo iných dokumentoch. ÚVO už rozhodol o zastavení tohto konania s tým, že námietky nespĺňali požiadavku zákona, keďže neboli podpísané všetkými osobami oprávnenými konať za navrhovateľa. Predpokladaná cena zákazky, zverejnenej v apríli tohto roka, je vyše 196 mil. eur bez DPH. Plánovaná je v dvoch fázach – príprava do konca septembra 2022 a prevádzka od októbra 2022 do konca roka 2032, vrátane opcie na päť rokov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 10. 2021

USD 1,162 0,003
CZK 25,519 0,014
GBP 0,845 0,002
HUF 361,590 0,950
CAD 1,435 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS