ČLÁNOK


,

NBS zvýšila odhad rastu ekonomiky na 3,7 %
15. júna 2010

Strednodobá predikcia 2. Q 2010

Slovenská ekonomika by sa v tomto roku mala vyvíjať lepšie ako Národná banka Slovenska (NBS) pôvodne očakávala. Vo svojej najnovšej prognóze totiž centrálna banka zvýšila odhad rastu hrubého domáceho produktu (HDP) pre tento rok z 3,2 % na 3,7 %. NBS mierne zmiernila očakávaný rast ekonomiky v budúcom roku, a to z pôvodných 4,4 % na 4,3 %. V roku 2012 naopak očakáva centrálna banka lepší vývoj ekonomiky. Kým v predchádzajúcej prognóze očakávala rast HDP o 4,2 %, v utorok zverejnenej prognóze už počíta s rastom o 4,4

„V strednodobom horizonte sa predpokladá pokračovanie oživovania zahraničného dopytu, čo by spolu s očakávaným rozšírením produkcie v automobilovom priemysle v roku 2011 malo viesť k rastu exportnej výkonnosti slovenskej ekonomiky. Spolu s vývojom domáceho dopytu by tak malo dochádzať k prorastovému vplyvu na hrubý domáci produkt,“ uviedol na utorňajšej tlačovej konferencii guvernér Národnej banky Slovenska Jozef Makúch.

Riziká aktuálnej prognózy vývoja hrubého domáceho produktu sú však podľa centrálnej banky predovšetkým smerom nadol. Zmierniť hospodársky rast môže podľa Národnej banky Slovenska predovšetkým vplyv dopadov nevyhnutných konsolidácií verejných financií, odznievanie efektov stimulačných opatrení, dlhšie trvajúci negatívny vývoj na trhu práce ale aj následky povodní. Zrýchlenie rastu by mohla naopak spôsobiť realizácia ďalších balíkov PPP projektov a investícií.

Centrálna banka okrem navýšenia očakávaného rastu hrubého domáceho produktu navýšila v aktuálnej prognóze aj očakávania rastu spotrebiteľských cien. Tohtoročná priemerná harmonizovaná inflácia by tak podľa národnej banky mala dosiahnuť 0,8 % oproti 0,7 % z predchádzajúcej prognózy. Prognózu inflácie pre budúci rok navýšila banka o 0,3 percentuálneho bodu na 2,7 % a pre rok ju naopak zmiernila o 0,1 percentuálneho bodu na 2,8 %.

Negatívnejší vývoj ako v poslednej prognóze očakáva centrálna banka na trhu práce. Zamestnanosť by mala v tomto roku klesnúť o 1,9 %, kým v predchádzajúcej prognóze Národná banka Slovenska očakávala pokles o 1,3 %. Pre budúci rok však odhad rastu zamestnanosti navýšila o 0,2 percentuálneho bodu na 0,6 % a pre rok 2012 prognózu ponechala na úrovni 0,4 %.

Centrálna banka tak očakáva v tomto roku o niečo lepší vývoj ekonomiky ako Ministerstvo financií SR, ktoré v pondelok zverejnilo prognózu, podľa ktorej by slovenská ekonomika mala v tomto roku vzrásť o 3,2 %. Pôvodne rezort financií očakával rast ekonomiky o 2,8 %. V budúcom roku ministerstvo počíta s rastom hrubého domáceho produktu o 3,8 % a v roku 2012 o 4,5 %.

Očakávaný rast slovenského hospodárstva v tomto roku potvrdil prvý štvrťrok, v ktorom ekonomika podľa Štatistického úradu SR vzrástla o 4,8 %. Pod nárast výkonu ekonomiky sa podpísal hlavne rast zahraničného dopytu. Tento výsledok však ovplyvnil aj bázický efekt. Slovensko si pritom po rokoch vysokých ekonomických rastov zažilo v minulom roku pravý opak. V dôsledku svetovej hospodárskej krízy a rapídneho poklesu zahraničného dopytu totiž otvorená ekonomika krajiny vykazovala rekordné medziročné prepady hrubého domáceho produktu. Ten medziročne klesal vo všetkých kvartáloch a celkovo za minulý rok poklesol o 4,7 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

6. 5. 2021

USD 1,206 0,006
CZK 25,847 0,022
GBP 0,867 0,004
HUF 358,180 1,470
CAD 1,476 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS