ČLÁNOK
NBS víta vyšetrovanie jej zodpovednosti v kauze Devín banka
5. apríla 2002

Národná banka Slovenska (NBS) víta uznesenie Národnej rady SR, ktorým žiada generálneho prokurátora SR, aby zabezpečil prešetrenie trestnoprávnej zodpovednosti vedenia centrálnej banky v kauze Devín banka. NBS je presvedčená, že sa tak dokáže, že vedenie NBS nekonalo v rozpore s platnou legislatívou. Pre agentúru SITA to povedal hovorca NBS Ján Onda.

Parlament tiež požiadal guvernéra NBS o dopracovanie správy bankového dohľadu týkajúcej sa prípadu Devín banky, v ktorom má uviesť konkrétne opatrenia voči osobám porušujúcich zákony v banke. Podľa J. Ondu NBS svoju povinnosť splnila podaním dvoch oznámení o neobvyklých operáciách na Úrad finančnej polície a na generálnu prokuratúru, kde navyše podala aj podnet na podozrenie zo spáchania trestného činu.

Poslanci súčasne požiadali guvernéra, aby informoval o konkrétnych opatreniach voči funkcionárom NBS zodpovedným za kontrolu činnosti bánk. NBS podľa J. Ondu v tejto súvislosti vymenila jedného vrchného riaditeľa, troch riaditeľov odborov a štyroch vedúcich oddelení.

Poslanci Národnej rady SR zaviazali guvernéra NBS Mariána Juska, aby dopracoval Správu o opatreniach prijatých v súvislosti s krachom Devín banky, vrátane vyvodenia zodpovednosti voči konkrétnym osobám. Zároveň požiadali generálneho prokurátora Milana Hanzela, aby zabezpečil prešetrenie trestnoprávnej zodpovednosti vedenia NBS v tejto kauze.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

13. 6. 2024

USD 1,078 0,002
CZK 24,699 0,013
GBP 0,845 0,001
HUF 396,480 1,200
CAD 1,482 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS