ČLÁNOK
NBS udelila súhlas Devín banke na zvýšenie imania do konca júla
20. februára 2001

Národná banka Slovenska udelila predchádzajúci súhlas pre Devín banku, a. s., Bratislava na zvýšenie základného imania o 3 mld. Sk na celkovú výšku 4 mld. Sk. Toto rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť 19. februára 2001 a udeľuje sa na dobu do 31. júla 2001. Tlačovú agentúru SITA o tom informoval hovorca NBS Ján Onda.

Vstup zahraničného investora predstavitelia Devín banky avizujú už niekoľko mesiacov. Mal by sa uskutočniť formou navýšenia základného imania z 1 na 4 mld. Sk, ktoré schválilo mimoriadne valné zhromaždenie banky zo začiatku mesiaca. Zvýšenie základného imania ako aj prípadného strategického investora však ešte musela schváliť NBS. Pôvodní akcionári budú mať pri prípadnom navyšovaní kapitálu banky možnosť využiť predkupné právo. Podľa slov nového generálneho riaditeľa Devín banky Pavla Rusnáka ho však pravdepodobne nevyužijú a poskytnú priestor pre nových strategických investorov. Potvrdil, že pôvod nových investorov, ktorí majú byť minimálne dvaja, je v Japonsku.

Devín banke sa do konca minulého roka nepodarilo deblokovať žiadnu časť dlhu Ruskej federácie voči Slovensku, ako bolo dohodnuté nad rámec pôvodných kontraktov, preto požiadala o predĺženie mandátnej zmluvy do konca prvého polroka. Koncom januára predložila ministerstvu financií všetky dokumenty, ktoré ministerstvo v súlade s predĺžením tejto zmluvy požadovalo. Ministerka financií Brigita Schmögnerová nedávno pripustila, že pozitívne rozhodnutie vlády o predĺžení mandátnej zmluvy by spolu s avizovaným vstupom strategického zahraničného investora do Devín banky prispeli k posilneniu banky a „doriešeniu všetkých problémov, ktoré sa v nej už ťahajú veľmi dlhú dobu“. Vláda sa však zatiaľ touto záležitosťou nezaoberala a nefiguruje ani na programe najbližšieho zasadnutia vládneho kabinetu v stredu.

Akcionársky kapitál Devín banky tvorí zo 77,7 % kapitál slovenský, 12,6 % ruský a necelých 10 percent je v rukách japonskej spoločnosti Goya Japan Co, Ltd.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 10. 2021

USD 1,160 0,000
CZK 25,403 0,016
GBP 0,844 0,003
HUF 359,710 0,710
CAD 1,434 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS