ČLÁNOK
NBS trvá na spoločnom postupe pri predaji ČSOB
26. mája 1999

Na margo zamietnutia požiadaviek slovenskej centrálnej banky na úpravu stanov a obmenu kontrolných orgánov banky smerujúcej k spoločnému predaju slovenského podielu ČSOB to uviedol hovorca Národnej banky Slovenska (NBS) Ján Onda. „Snahou NBS je i naďalej predať podiel v ČSOB spolu s českou stranou a za rovnakých podmienok,“ skonštatoval.
Poukázal na to, že požiadavka spoločného predaja vychádza zo Zmluvy o základných princípoch finančnej konsolidácie ČSOB, podpísanej v roku 1993, v ktorej je v prvom a štvrtom článku zakotvené právo spoločného a rovnakého predaja banky. Guvernér Vladimír Masár len nedávno uviedol, že v prípade zotrvania právnych prekážok sa bude centrálna banka domáhať svojich práv štandardným spôsobom, teda súdnou cestou. Hovorca však zatiaľ konkrétne kroky nešpecifikoval.
Informácia o tom, že Medzinárodný arbitrážny tribunál rozhodol o tom, že je príslušný k prerokovaniu sporu o neplnení peňažných záväzkov SR voči Slovenskej inkasnej, s.r.o., podľa J. Ondu nemá žiaden vplyv na súčasný problém. „Pohľadávka Slovenskej inkasnej nesúvisí de jure so sporom medzi slovenskou centrálnou bankou a českou stranou,“ skonštatoval. NBS vlastní v ČSOB 24 %, Fond národného majetku ČR, Česká národní banka a Ministerstvo financií ČR kontrolujú 66 % akcií.
Strategický investor ČSOB by mal byť známy do konca júna, do záverečného kola tendra na český podiel postúpili nemecké Deutsche Bank a HypoVereinsbank a belgická KBC Bank.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

1. 7. 2022

USD 1,043 0,004
CZK 24,753 0,014
GBP 0,866 0,008
HUF 401,110 4,070
CAD 1,349 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS