ČLÁNOK
NBS rozhodla o troch žiadateľoch na due diligence v Banke Slovakia
24. januára 2002

Národná banka Slovenska (NBS) v stredu rozhodla o udelení súhlasu na získanie dôverných informácií o Banke Slovakia, a.s. v prípade troch žiadateľov. Informoval o tom hovorca centrálnej banky Ján Onda. Odmietol však upresniť, o ktorých kandidátov na vstup do banky ide a či je rozhodnutie súhlasné alebo odmietavé. Rozhodnutie nadobudne právoplatnosť až keď ho prevezme Banka Slovakia.

Fond národného majetku SR zatiaľ nemá oficiálne vyjadrenie centrálnej banky. Podľa stanoviska šéfa fondu Jozefa Kojdu by však bolo vhodné, aby NBS povolila vykonanie due diligence v banke čo najväčšiemu počtu investorov, aby tak vytvorila vhodné konkurenčné prostredie v tendri.

Medzi šiestimi kandidátmi o kúpu 60,07 % akcií Banky Slovakia je Slávia Capital, a.s., ktorá sa o banku uchádzala už aj v druhom kole privatizácie. Slávia Capital má záujem získať majoritný podiel v banke spolu so zahraničnou investičnou bankou European American Investment Bank AG. Ďalším kandidátom je J&T Finance Group, a.s., ako aj člen tejto skupiny česká J&T Banka. Záujem o kúpu najmenšej slovenskej banky má aj Poštová banka a rakúska Meinl Bank. Posledným uchádzačom je podľa informácií agentúry SITA bližšie neurčená americká investičná skupina. Pokiaľ NBS udelí súhlas s vykonaním due diligence a FNM poskytne informačné memorandum, záujemcovia vykonajú v banke hĺbkový audit.

Štát sa pokúša sprivatizovať najmenšiu slovenskú banku už tretíkrát. V prvom výberovom konaní, ktoré sa uskutočnilo na jeseň 2000, sa o banku zaujímala iba Česká poisťovňa v konzorciu so slovenskou spoločnosťou Hanco. Tender sa však skončil v polovici februára 2001 neúspešne, keď sa FNM a konzorcium nedohodli na podmienkach kúpy.

Druhé výberové konanie vyhlásil FNM na začiatku mája 2001. Vtedy sa počet záujemcov o banku zvýšil a banku chceli sprivatizovať J&T Finance Group, a.s., Slávia Capital, a.s. a Prvá paroplavebná, o.c.p., a.s. Bankový dohľad Národnej banky Slovenska však neudelil súhlas Banke Slovakia na poskytnutie informácií chránených bankovým tajomstvom ani jednej z týchto spoločností.

Ponuka 60,07-percentného podielu zahŕňa 454 674 kusov akcií v menovitej hodnote 1 000 Sk. Zámerom fondu je formou výberového konania predať svoj podiel vcelku. Ďalšími vlastníkmi BS sú Slovenská poisťovňa, a.s. s 26,4 %, Slovenská sporiteľňa, a.s. so 6,3 %, mesto Banská Bystrica vlastní 6,9 % akcií.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS