ČLÁNOK
NBS rokovala s možnými investormi do Devín banky
8. júna 2001

Predstavitelia Národnej banky Slovenska (NBS) už rokovali s možnými investormi do Devín banky, oficiálne však zatiaľ nikto nepožiadal o navýšenie základného imania. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca NBS Ján Onda. Devín banka už skôr avizovala snahu o získanie japonských investorov, ktorí by posilnili jej kapitál o 3 mld. Sk. J. Onda však domovskú krajinu možných investorov nespresnil.

Potenciálni investori do Devín banky prezentovali NBS svoje zámery a bankovému dohľadu taktiež poskytli materiály týkajúce sa možného navýšenia základného imania. Tie sú v súčasnosti predmetom odborného posudzovania, uviedol J. Onda. Proces možného navýšenia imania v Devín banke je podľa neho ešte len v počiatočnej fáze.

Devín banka vykázala za uplynulý rok neauditovanú stratu prevyšujúcu 2 mld. Sk. Len vo štvrtom kvartáli predstavovala strata 1,664 mld. Sk, na čom sa výrazne podpísalo vytvorenie 1,601 mld. Sk opravných položiek. V prvom štvrťroku vykázala stratu 125 mil. Sk a v súčasnosti tak eviduje zápornú výšku vlastného kapitálu.

Podľa pripravovaného nového zákona o bankách, ktorý prerokúva parlament, kapitálová primeranosť nižšia ako 2 % bude znamenať pre centrálnu banku povinnosť odobrať bankovú licenciu. Navrhovaná účinnosť zákona je od 1. júla.

Východiskom môže byť avizované navýšenie základného imania zahraničným investorom o 3 mld. Sk na 4 mld. Sk. Hovorkyňa Devín banky Oľga Viestová vyslovila presvedčenie, že japonskí investori zvýšia kapitálovú silu banky ešte pred vstupom nového zákona do platnosti a posilnia postavenie banky na trhu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 9. 2020

USD 1,167 0,004
CZK 27,133 0,026
GBP 0,905 0,008
HUF 364,120 0,960
CAD 1,562 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS