ČLÁNOK
NBS ponúkla bankovej asociácii pomoc pri finančnom vzdelávaní
5. novembra 2007


NBS ponúkla bankovej asociácii pomoc pri finančnom vzdelávaníCentrálna banka sa tak rozhodla vzhľadom na výsledky prieskumu bankovej asociácie, ktoré zverejnila na pondelkovej tlačovej konferencii


 


Národná banka Slovenska (NBS) ponúkla Slovenskej bankovej asociácii (SBA) spoluprácu pri realizácii finančného vzdelávania. Informovala o tom hovorkyňa NBS Jana Kováčová. Centrálna banka sa tak rozhodla vzhľadom na výsledky prieskumu bankovej asociácie, ktoré zverejnila na pondelkovej tlačovej konferencii. Úroveň finančnej gramotnosti na Slovensku je totiž podľa týchto výsledkov nízka a občania nedisponujú dostatočnou znalosťou finančných rizík, ktorým sú vystavení.


Respondenti si podľa SBA v rámci bankových produktov často zamieňajú pojmy a nerozumejú im. Informácií je dostatok a klienti majú od bánk všetky potrebné informácie, napriek tomu sa necítia byť dobre informovaní. Jazyk je pre nich komplikovaný a nevedia sa správne rozhodnúť. SBA preto apelovala na nutnosť vzdelanosti spotrebiteľov a riešenie vidí vo finančnom vzdelávaní, na ktorom by sa mal podieľať štát a centrálna banka. Asociácia chce participovať na tvorbe učebných osnov ponukou odbornej garancie za oblasť bankovníctva. Banky síce môžu klientovi ponúknuť svoje produkty, ale ak nerozumie, čo je úroková sadzba, nie je podľa SBA úlohou bánk mu to vysvetľovať. Respondenti vo svojich odpovediach správne zodpovedali 56 % všetkých otázok. Dosiahnutá úroveň bola však pre SBA nedostačujúca. Za optimálny výsledok si totiž stanovila hranicu dvoch tretín správnych odpovedí.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS