ČLÁNOK
NBS na žiadosť Devín banky o zvýšenie imania odpovie tento mesiac
2. januára 2001

Devín banka, a.s. Bratislava požiadala Národnú banku Slovenska o odsúhlasenie zvýšenia základného imania o 3 mld. Sk na 4 mld. Sk. Túto žiadosť centrálna banka v súčasnosti posudzuje a vyjadrí sa k nej pravdepodobne v januári. Pre agentúru SITA to povedal vedúci tlačového odboru NBS Ivan Paška. Banka zároveň požiadala vládu o predĺženie platnosti mandátnej zmluvy na deblokácie z Ruska do polovice tohto roka, pričom platnosť pôvodnej zmluvy vypršala koncom uplynulého roka. Ako povedala ministerka financií Brigita Schmögnerová, k žiadosti sa musí vyjadriť vláda.

„Dostali sme žiadosť, na ktorú odpovieme pravdepodobne ešte v tomto mesiaci,“ povedal Paška. Na zvýšení imania by sa mal podľa jeho slov zúčastniť zahraničný investor, ktorého meno ani pôvod Paška nešpecifikoval.

Podľa ministerky financií našla Devín banka tovarové plnenie na deblokácie v objeme 48 mil. USD a potrebuje ešte vybaviť formu inkasa. „Ak by to tak bolo, predĺženie mandátnej zmluvy by bolo dobrým riešením situácie v banke,“ komentovala B. Schmögnerová. Neodpovedala však na otázku, či vidí aj inú alternatívu. Ministerstvo financií si tiež po zmene právneho zástupcu dalo vypracovať ďalšiu právnu analýzu, ktorá má riešiť oprávnenosť pohľadávky Devín banky voči MF z minulých deblokácií. Rezort zatiaľ nemá podrobnejšie výsledky tejto analýzy.

Devín banka sa minulý rok dostala do problémov, po ktorých uzavrela s vládou mandátnu zmluvu o zvýšení sumy deblokácií ruského dlhu voči SR o 60 mil. USD. Ako v najnovšom vydaní informoval týždenník Trend, banke sa zatiaľ nepodarilo realizovať žiadny z pripravených kontraktov na prefinancovanie deblokácií. Predstavitelia Devín banky preto požiadali v decembri vládu, aby predĺžila mandát o pol roka. Peňažný ústav očakáva za uplynulý rok stratu. Aby splnil ukazovatele kapitálovej primeranosti, chce zvýšiť základné imanie vstupom zahraničného investora.

„Našou snahou je, aby slovenský bankový sektor nepotreboval pomoc štátu, a postupne sa dostávame do takejto situácie. K tomu však musia pokračovať nielen zmeny v bankovej sektore, ale potrebné bude, aby svoju úlohu plnil bankový dohľad,“ uzavrela B. Schmögnerová.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS