ČLÁNOK
NBS má výhrady voči rozhodnutiu Fitch Ratings
6. februára 2002

Národná banka Slovenska (NBS) podľa slov svojho guvernéra Mariána Juska poslala medzinárodnej ratingovej agentúre Fitch Ratings vyhlásenie s výhradami k pondelkovému rozhodnutiu agentúry o tom, že ponechala hodnotenie všetkých slovenských záväzkov na nezmenenej úrovni. Podľa Juska však táto iniciatíva centrálnej banky nič na rozhodnutí ratingovej agentúry nemení.

Odborná verejnosť očakávala, že Fitch sa pripojí k svojim dvom najvýznamnejším rivalom, agentúram Moody’s a Standard & Poor’s, ktoré pred koncom minulého roka rating SR zvýšili a krajinu tak posunuli do investičného pásma. Najväčšiu obavu zo strany Fitch podľa jej pondelkového vyhlásenia vyvoláva hrozba, že koaličný partner, Strana demokratickej ľavice zmení spôsob privatizácie 49-percentného balíka v Slovenskom plynárenskom priemysle, ktorá by mala priniesť 3 mld. USD. Za ďalšie rizikové faktory na Slovensku Fitch označuje narastajúci deficit bežného účtu a predvolebnú nestabilitu, ktorú podľa nej ilustrovala nedávna vynútená rezignácia ministerky financií Brigity Schmögnerovej.

„Hodnotenie Slovenska z pohľadu ratingových agentúr bude také, aké výsledky budeme dosahovať,“ povedal M. Jusko. Podľa neho preto musí Slovensko v oblastiach, kde zaostáva, pridať.

Jusko vystúpil so svojím hodnotením makroekonomického vývoja a očakávaniami na tento rok na utorkovom seminári Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK). Pred podnikateľmi sa vyjadril tiež k otázke očakávaného vývoja kurzu slovenskej koruny voči referenčnému euru. Podľa jeho slov by mala byť hodnota koruny stabilná, ak sa nenaplnia hrozby, ktoré NBS definovala vo svojom menovom prehľade na tento rok. Ide najmä o zvyšovanie fiškálneho deficitu, spomalenie ekonomického rastu Slovenská ekonomika zatiaľ nie je citlivá na mierne zmeny kurzu,“ povedal guvernér, podľa ktorého v kurzovom vývoji platí teoretická poučka, že slabší kurz ekonomike poškodiť nemôže.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS