ČLÁNOK
NBS hodnotila vlanajší vývoj na financných trhoch
28. marca 2003

Na úverovom trhu sa vlani podla Národnej banky Slovenska (NBS) opät potvrdila krátkodobost cerpaných úverov orientovaných predovšetkým na financovanie prevádzkových a v podstatne menšej miere rozvojových potrieb. Vyplýva to zo zhodnotenia situácie na domácich financných trhoch v minulom roku, ktoré prerokovala vo štvrtok Banková rada NBS. Informoval o tom hovorca centrálnej banky Ján Onda.

Vývoj na penažnom trhu bol podla NBS stabilný a jeho kvalitatívna úroven v podobe existencie úrokových sadzieb BRIBOR je dostatocná na to, aby dlhodobo poskytovala dôležité ekonomické informácie pre bankový sektor.

Koruna podla NBS vlani významne zhodnotila ciastocne pod vplyvom ekonomického, ale najmä politického vývoja. „Išlo predovšetkým o vnútropolitickú konsolidáciu a integracné procesy do európskych a euroatlantických štruktúr,“ skonštatoval Onda. Na domácom devízovom trhu je podla neho významnou skutocnostou výrazné zvýšenie pohotovostných obchodov, v dôsledku coho sa vytvorili predpoklady pre jeho väcšiu odolnost voci prípadným výkyvom.

Situácia na kapitálovom trhu sa podla NBS nezmenila, jeho najvýznamnejším segmentom sú stále štátne cenné papiere. „Pozitívny vývoj naznacovaný v niektorých segmentoch kapitálového trhu sa vlani nepotvrdil,“ poznamenal Onda. Podla neho ide predovšetkým o sekundárne obchodovanie s akciami, kde v roku 2002 klesli obchodované sumy pri dominantne uskutocnovaných priamych obchodoch.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 1. 2021

USD 1,212 0,000
CZK 26,163 0,027
GBP 0,890 0,001
HUF 359,990 0,420
CAD 1,541 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS