ČLÁNOK
NBS eviduje šesť žiadostí o povolenie na due diligence v BS
23. novembra 2001

Národná banka Slovenska (NBS) už eviduje žiadosti o vykonanie due diligence od všetkých šiestich kandidátov na vstup do Banky Slovakia, a.s. Informoval o tom hovorca NBS Ján Onda. Centrálna banka zatiaľ nerozhodla o povolení na vykonanie auditu žiadnej spoločnosti.

Podľa hovorkyne Fondu národného majetku SR (FNM) Tatjany Lesajovej však Banka Slovakia doteraz centrálnej banke odoslala len 5 žiadostí o vykonanie hĺbkového auditu. Posledný záujemca podľa nej zatiaľ všetky požadované údaje nedoplnil, môže tak urobiť do konca novembra.

Medzi záujemcami o kúpu 60,07 % akcií Banky Slovakia je Slávia Capital, a.s., ktorá sa o banku uchádzala už aj v druhom kole privatizácie. Slávia Capital má záujem získať majoritný podiel v banke spolu so zahraničnou investičnou bankou European American Investment Bank AG. Ďalším kandidátom je J&T Finance Group, a.s., ako aj člen tejto skupiny česká J&T Banka. Záujem o kúpu najmenšej slovenskej banky má aj Poštová banka a rakúska Meinl Bank. Posledným uchádzačom je podľa informácií agentúry SITA bližšie neurčená americká investičná skupina. Po udelení súhlasu NBS s vykonaním due diligence a súhlasu FNM s poskytnutím informačného memoranda si budú môcť záujemcovia memorandum vyzdvihnúť a vykonať hĺbkový audit.

Štát sa pokúša sprivatizovať najmenšiu slovenskú banku už tretíkrát. V prvom výberovom konaní, ktoré sa uskutočnilo na jeseň minulého roku, sa o banku zaujímala iba Česká poisťovňa v konzorciu so slovenskou spoločnosťou Hanco. Tender sa však skončil v polovici februára 2001 neúspešne, keď sa FNM a konzorcium nedohodli na podmienkach kúpy.

Druhé výberové konanie vyhlásil FNM na začiatku mája tohto roku. Vtedy sa počet záujemcov o banku zvýšil a banku chceli sprivatizovať J&T Finance Group, a.s., Slávia Capital, a.s. a Prvá paroplavebná, o.c.p., a.s. Bankový dohľad Národnej banky Slovenska však neudelil súhlas Banke Slovakia na poskytnutie informácií chránených bankovým tajomstvom ani jednej z týchto spoločností.

Ponuka 60,07-percentného podielu zahŕňa 454 674 kusov akcií v menovitej hodnote 1 000 Sk. Zámerom fondu je formou výberového konania predať svoj podiel vcelku. Ďalšími vlastníkmi BS sú Slovenská poisťovňa, a.s. s 26,4 %, Slovenská sporiteľňa, a.s. so 6,3 %, mesto Banská Bystrica vlastní 6,9 % akcií. BS hospodárila v prvom polroku so ziskom 17,3 mil. Sk. Bilančná hodnota banky ku koncu júna predstavovala 4,559 mld. Sk, v medziročnom porovnaní tak stúpla takmer o 24 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS