ČLÁNOK
NBS chcela znížením sadzieb podporiť účinnosť intervencií
16. novembra 2002

Národná banka Slovenska (NBS) piatkovým znížením úrokových sadzieb o 1,5 percentuálneho bodu reagovala na výrazný prílev krátkodobého kapitálu zo zahraničia s následným tlakom na výmenný kurz slovenskej koruny. Neprimerané zhodnocovanie kurzu by mohlo podľa NBS negatívne pôsobiť na proces reštrukturalizácie ekonomiky a jej exportnú výkonnosť, čo by mohlo vyvolať ďalšie prehlbovanie deficitu bežného účtu platobnej bilancie. Informovala o tom centrálna banka.

Ako sa ďalej uvádza v stanovisku NBS, banková rada svojím rozhodnutím o znížení úrokových sadzieb podporila účinnosť intervencií NBS na devízovom trhu. Posilňovanie kurzu meny je podľa názoru NBS vyvolané najmä pozitívnymi očakávaniami súvisiacimi s postupným napĺňaním integračných ambícií SR a zlepšením ratingu SR bez adekvátneho zlepšenia základných ekonomických ukazovateľov. Týmto rozhodnutím zároveň banková rada NBS deklaruje, že v budúcnosti je pripravená pružnejšie využívať všetky nástroje menovej politiky v záujme udržania zdravého menového vývoja.

Jednodňová sterilizačná reposadzba klesla po piatkovom znížení na 5 % p.a. a jednodňová refinančná reposadzba na 8 % p.a. Limitná úroková sadzba pre dvojtýždňové sterilizačné repotendre sa znížila na 6,5 % p.a. Centrálna banka naposledy upravovala úrokovú sadzbu pre dvojtýždňové sterilizačné repotendre 29. októbra, keď ju znížila o štvrť percentuálneho bodu na 8,0 %. Ostatné sadzby vtedy ponechala bez zmeny. Za jednu z príčin tohto kroku NBS uviedla zmierňovanie deficitného salda zahraničného obchodu v kumulatívnom vyjadrení za posledných dvanásť mesiacov pri znižovaní rizík vo verejných financiách.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS