ČLÁNOK
Návrhy vlády USA na rozdelenie firmy sú podľa Microsoftu extrémne
1. júna 2000

Návrhy americkej vlády na rozdelenie spoločnosti sú podľa predstaviteľov Microsoftu extrémne a nezaslúžené. Uvádza sa to v odpovedi na revidovaný návrh vlády rozdelenia spoločnosti, ktorý firma podala na Okresnom súde Spojených štátov vo Washingtone. Na stretnutí minulý týždeň sudca Thomas Penfield Jackson rozhodol, že už neposkytne spoločnosti žiadnu príležitosť reagovať pred súdom na vládny návrh na rozdelenie spoločnosti a regulačné opatrenia. Microsoft preto predložil „Ponuku dôkazov“ – koncept svedeckých výpovedí spoločností, ktoré by nechala predvolať a ktoré by svedčili pred súdom, ak by súd povolil pokračovanie procesu s cieľom zhodnotiť rozsiahle požiadavky vlády.

Koncept obsahuje výpovede ústredných výkonných manažérov a predstaviteľov niekoľkých veľkých spoločností, vrátane Compaq Computer Corporation, Nordstrom Inc., GEICO, DreamWorks a J. D. Edwards & Company. Vo svojich výpovediach zdôrazňujú potenciálni svedkovia pozitívny vplyv unifikácie pracovného prostredia pre PC a rozdelenie Microsoftu svorne považujú za nevýhodné najmä pre svoje spoločnosti a v konečnom dôsledku aj pre svojich zákazníkov.

Americké ministerstvo spravodlivosti navrhlo rozdelenie softvérového gigantu Microsoft na dve spoločnosti za porušenie protimonopolného zákona. Podľa tohto návrhu by jedna zo spoločností vyrábala len operačný systém Windows, druhá by prebrala zvyšok činností Microsoftu vrátane výroby a distribúcie kancelárskeho balíka Microsoft Office.

V rozhodnutí sudcu Th. P. Jacksona zo začiatku apríla sa uvádza, že firma Microsoft porušila zákon zneužitím svojho monopolného postavenia na trhu, čím vážne narušila konkurenčné prostredie. Predstavitelia Najvyššieho súdu vtedy nerozhodli o konkrétnych sankciách voči spoločnosti, pričom možnosť najtvrdšieho postihu, rozdelenia spoločnosti na niekoľko navzájom si konkurujúcich firiem, ponechali otvorenú.

Tržby z predaja operačného systému Windows sa na celkových tržbách Microsoftu podieľajú 40 percentami, tržby z predaja softvérového balíka Office predstavujú taktiež 40 %, a zvyšok pochádza z predaja iného softvéru, hardvéru a internetových produktov. V treťom finančnom štvrťroku, ktorý sa skončil 31. marca, dosiahla firma celkové tržby 5,6 mld. USD.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 2. 2024

USD 1,081 0,001
CZK 25,380 0,049
GBP 0,856 0,000
HUF 387,980 0,300
CAD 1,462 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS