ČLÁNOK
Návrh optimalizácie siete nemocníc komplexne nerieši najzávažnejšie problémy, zhodli sa organizácie
20. augusta 2021

Navrhovaný zákon o optimalizácii siete nemocníc komplexne nerieši najzávažnejšie problémy slovenského zdravotníctva. Po štvrtkovom stretnutí s predstaviteľmi zdravotníckych organizácií to uviedol prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár. Okrem SLK sa na stretnutí zúčastnili zástupcovia Asociácie štátnych nemocníc (AŠN), Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) a Lekárskeho odborového združenia (LOZ). Organizácie diskutovali o predloženom návrhu zákona o optimalizácii siete nemocníc, ktorý je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Ako uviedla manažérka pre komunikáciu a médiá SLK Nancy Závodská, všetci účastníci stretnutia zhodne skonštatovali, že slovenské zdravotníctvo potrebuje zásadnú zmenu, ktorá je nevyhnutným predpokladom ďalšej konkurencieschopnosti slovenského zdravotníctva v európskom priestore. Zároveň však potvrdili, že neboli prizvaní k tvorbe spomínaného návrhu . Diskusia prebehla až posledný mesiac. „Predložený návrh zákona komplexne nerieši najzávažnejšie problémy slovenského zdravotníctva, nereflektuje v plnej šírke súčasnú realitu a jeho aplikácia v praxi, bez zásadnej zmeny niektorých opatrení, by mohla spôsobiť až zhoršenie dostupnosti a kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti pre občanov,“ podotkol šéf lekárskej komory.

Každá zo strán prezentovala na stretnutí svoj názor aj výhrady k navrhovanému zákonu. Vzájomná zhoda však panovala v niektorých bodoch. Otázniky vyvoláva najmä ďalšie zabezpečenie a zlepšenie stále sa zhoršujúcej dostupnosti zdravotnej starostlivosti a jej financovanie. Absolútna zhoda však panovala pri absencii riešenia personálnej stabilizácie zdravotníkmi, keďže návrh ministerstva nerieši kritický nedostatok zdravotníkov. Obavy vyvoláva i transformácia niektorých nemocníc.

Účastníci stretnutia sa dohodli, že si ešte pred koncom termínu medzirezortného pripomienkového konania vymenia svoje pripomienky. Po ďalšej diskusii spravia potrebné kroky, ktoré by mali prispieť k prijatiu takej legislatívy, ktorá zásadným spôsobom napomôže k efektívnemu využitiu európskych peňazí a pozitívne sa odrazí na zlepšení slovenského zdravotníctva.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 11. 2021

USD 1,136 0,009
CZK 25,526 0,145
GBP 0,852 0,006
HUF 365,680 2,900
CAD 1,452 0,016

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS