ČLÁNOK
Návrh kapitalizačného piliera sa bude mierne upravovať
9. septembra 2003

V navrhovanom druhom dôchodkovom pilieri, ktorým sa zavedie sporenie na dôchodok na vlastných osobných účtoch, sa budú musieť uskutočniť mierne úpravy. Po rokovaní koaličnej rady rozšírenej o expertov koaličných strán a jednotlivých ministerstiev to uviedol minister práce a sociálnych vecí Ľudovít Kaník. Aká by mala byť upravená výška odvodovej sadzby pre povinné dôchodkové sporenie, ktorú rezort práce navrhuje na 10-percentnej úrovni, však odmietol konkretizovať. Zatiaľ je podľa Kaníka dohoda len na tom, že sa presun invalidného poistenia do súkromného sektora, ktorá predstavuje asi 5-percentnú odvodovú záťaž, uskutoční neskôr. „Definitívne znenie zákona o starobnom dôchodkovom sporení bude to, ktoré pôjde do vlády,“ uviedol Kaník, podľa ktorého však väčšie zmeny nebudú v zákone potrebné.

Koaličná rada (KR) sa tiež dohodla, že konštrukciu druhého piliera dôchodkovej reformy navrhne vláda tak, aby jeho fiškálny deficit nebol vyšší ako 1 % HDP ročne. „Prípadné zmeny v prvom pilieri oproti vládnemu návrhu sa zrealizujú len vtedy, ak nezvýšia deficit druhého piliera,“ uviedol po rokovaní KR minister financií Ivan Mikloš, ktorý pripustil pre rok 2004 aj menšie zníženie odvodového zaťaženia ako navrhlo ministerstvo práce a sociálnych vecí. Koaliční partneri sa podľa neho zhodli aj na tom, že dôchodkový systém musí byť univerzálnejší. „Do roku 2005 by sa mal zaviesť univerzálny systém so zachovaním dnešnej úrovne dodatočných požitkov pre ozbrojené zložky,“ skonštatoval.

V zákone o sociálnom poistení, ktorý upravuje prvý pilier dôchodkového systému a je už zaradený na rokovanie parlamentu, však treba podľa Kaníka uskutočniť viaceré technické zmeny. Problematická je oblasť upravujúca matky s deťmi ale aj ukončenie starého a nábeh na nový systém. O tomto zákone by mal Kaník rokovať s expertmi v najbližších dňoch.

Mikloš pripomenul, že náklady dôchodkovej reformy sa budú musieť pravdepodobne započítať do deficitu verejných financií, napriek tomu si však myslí, že reformu treba zrealizovať a potom čo najskôr vstúpiť do eurozóny. O treťom pilieri koaliční partneri nerokovali.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

25. 9. 2020

USD 1,163 0,001
CZK 27,107 0,092
GBP 0,913 0,001
HUF 363,160 1,290
CAD 1,556 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS