ČLÁNOK
Návrh budúcoročného rozpočtu dobrý, ale na hranici možností
10. septembra 2001

Návrh budúcoročného rozpočtu je podľa ministerky financií Brigity Schmögnerovej schválený na hranici svojich možností. Podľa nej je však návrh rozpočtu dobrý, o čom svedčí aj plná podpora vlády. Schmögnerová si uvedomuje výhody znižovania priamych daní, znižovať ich však podľa nej treba tak, aby nenastal výrazný výpadok verejných financií. Ministerka odmieta návrh Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) a Demokratickej strany na drastické zníženie daní a odvodov. Uviedla to v diskusnej relácii STV O päť minút dvanásť.

Poslanec Hnutia za demokratické Slovensko a exminister financií Sergej Kozlík nepovažuje návrh rozpočtu za dobrý. Podľa neho nepokryje všetky výdavky a rozpočtové riziká odhadol na 10 mld. Sk. Kozlík si myslí, že by bolo dobré riešiť znižovanie daní súčasne aj so znižovaním odvodového zaťaženia tak, ako to navrhuje KDH. Znižovanie daní súčasnou vládou považuje za súčasť predvolebnej kampane.

Vicepremiér Ivan Mikloš sa s Kozlíkom nestotožňuje a rozpočet považuje za dobrý. Ako povedal, odhad budúcoročného rozpočtu je veľmi realistický. V minulosti totiž rezorty svoje finančné požiadavky nadhodnocovali a ministerstvo financií naopak podhodnocovalo príjmy. „Pri zostavovaní návrhu rozpočtu sme sa snažili priblížiť čísla čo najbližšie k realite,“ povedal Mikloš. Podľa jeho názoru by nebolo dobré drastické zníženie daní, ako to navrhuje časť pravicových poslancov, ale ani minimálne zníženie daní podľa návrhu ministerstva financií. Stredná cesta je podľa Mikloša kompromisom v súčasnej politickej realite a impulzom k prijateľnejšiemu podnikateľskému prostrediu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 7. 2024

USD 1,091 0,002
CZK 25,422 0,081
GBP 0,840 0,000
HUF 391,480 0,420
CAD 1,488 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS