ČLÁNOK
Nasdaq vytvoril alianciu na poskytovanie clearingových služieb
26. júna 2001

Americký organizátor kapitálového trhu Nasdaq Stock Market Inc a spoločnosť Depository Trust & Clearing Corp (DTCC) sa dohodli s japonskou inštitúciou Osaka Securities Exchange (OSE) na vývoji zúčtovacej platformy pre plánovaný 24-hodinový globálny obchodný systém.

Všetky tri inštitúcie plánujú vytvoriť lepšiu infraštruktúru pre cezhraničné investovanie a transakcie s nejaponskými cennými papiermi, ktoré sú realizované na parkete Nasdaq Japan. Spojenectvo sa v konečnom dôsledku stane súčasťou integrovaného globálneho riešenia clearingu a vysporiadania obchodov na trhoch Nasdaq na celom svete, vrátane USA a Európy.

Nasdaq, na parkete ktorého sa obchodujú také známe tituly ako Microsoft a Intel, disponuje obchodnou platformou vo všetkých časových zónach – Amerike, Európe i Ázii. Nasdaq Europe, ktorý vznikol transformáciou paneurópskeho organizátora Easdaq, začal prevádzku na začiatku júna. Náklady na obchodovanie a vysporiadanie obchodov na burze Nasdaq Europe by mali poklesnúť v budúcom roku práve vďaka angažovanosti americkej clearingovej inštitúcie DTCC. Nasdaq Japan vznikol v júni 2000 ako joint-venture organizácie National Association of Securities Dealers (NASD), ktorá je materskou spoločnosťou burzy Nasdaq a japonského internetového konglomerátu Softbank Corporation.

Ako clearingová organizácia poskytuje OSE v súčasnosti funkcie centrálnej zmluvnej strany burze Nasdaq Japan, kde sa obchodujú akcie 56 japonských spoločností. OSE a Nasdaq Japan plánujú uviesť do činnosti novú obchodnú platformu, ktorej cieľom je zvýšiť likviditu obchodovania prostredníctvom modulu tvorcov trhu, ktorý je zaužívaný na americkom a európskom parkete Nasdaqu. Niektoré bázické tituly populárneho amerického indexu Nasdaq Composite by mali byť kótované v prvej polovici budúceho roka aj na trhu Nasdaq Japan.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

29. 9. 2020

USD 1,170 0,003
CZK 27,148 0,015
GBP 0,910 0,005
HUF 365,700 1,580
CAD 1,566 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS