ČLÁNOK
NASDAQ umiestni svoje akcie na verejný trh v roku 2002
30. apríla 2001

Vedenie NASDAQ oznámilo, že verejné umiestnenie akcií (IPO – Initial Public Offering) tohoto obchodného systému, sa uskutoční začiatkom budúceho roku, po tom jako sa NASADQ premení na štandardnú akciovú burzu.

O tom, že sa NASDAQ chystá vydať akcie sa diskutuje už dva roky, avšak vedenie tohoto obchodného systému, ktorého vznik iniciovala Národná asociácia dílerov s cennými papiermi (NASDAQ – National Associacion Securities Dealers Automatic Quotation – Automatický systém kótovania národnej asociácie dílerov s cennými papiermi).

Vedenie NASDAQ si robí nádeje, že IPO umožní zvýšiť konkurencieschopnosť tohoto obchodného systému, v porovnaní s inými akciovými trhmi, ktoré fungujú na základe elektronického obchodovania. Verejný úpis akcií by mal uľahčiť oddelenie NASDAQ od Národnej asociácie dílerov s cennými papiermi, ktorej patrí tento obchodný systém. Pre vydanie akcií je potrebné povolenie SEC, teda americkej Komisie pre cenné papiere a burzy. Aby vydala povolenie, NASDAQ sa musí premeniť na plnohodnotnú burzu, ktorá môže samostatne regulovať svoju činnosť. Predpokladá sa, že SEC v najbližších mesiacoch verejne vyzve NASDAQ, aby sa premenil na štandardnú burzu. SEC súčasne osloví investorskú verejnosť, aby túto zmenu komentovala. Konečné rozhodnotie by malo padnúť do troch mesiacov. V júni minulého a v januári tohoto roku NASDAQ umiestnil na súkromných trhoch svoje nezabezpečené dlhopisy. Jedinou garanciou pre kupujúcich je dobré meno toho kto vydal tieto dlhopisy. Kúpili ich tvorcovia trhu a členovia NASDAQ a niekoľko finančných inštitúcií.

Už v marci bolo známe, že spoločnosť Hellman & Friedman zo San Francisco kúpila dlhopisy NASDAQ za 240 mil. USD. Táto spoločnosť by mala na základe kúpy dlhopisov neskôr získať 10 % akcií NASDAQ po premene obchodného systému na štandardnú burzu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 9. 2020

USD 1,169 0,005
CZK 26,965 0,042
GBP 0,919 0,001
HUF 365,010 2,960
CAD 1,559 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS