ČLÁNOK
NASD chce potrestať H. Blodgeta
7. januára 2003

Národná asociácia dílerov s cennými papiermi USA (NASD – National Association Securities Dealers) chce potrestať známeho analytika americkej investičnej banky Merril Lynch Henryho Blodgeta, ktorý zarobil veľa peňazí za nesprávne prognózy v čase veľkého rastu cien internetových firiem na prelome deväťdesiatych rokov a ich krachu v roku 2000. Na základe jej rozhodnutia odíde do predčasného „profesionálneho dôchodku.“ Jeho prípad je príkladom toho, že Wall Street je pripravená urobiť všetko, aby zahladila škandály z tohto obdobia.

Ako informuje The Wall Street Journal, Národná asociácia dílerov s cennými papiermi je pripravená prijať opatrenia, ktoré sa budú týkať bývalého analytika investičnej banky Merrill Lynch Henryho Blodgeta za niektoré z prognóz, ktoré robil počas internetovej bubliny. Počas nafukovania mydlovej bubliny investori do akcií internetových firiem chceli počuť optimistické prognózy, ktoré sa týkajú akcií internetových spoločností. Henry Blodget robil tieto prognózy, v dôsledku čoho sa stal najpopulárnejším analytikom na Wall Street.

Ako prvý napadol Blodgeta newyorský lekár Debasis Kajilal, ktorý investoval niekoľko desiatok tisíc amerických dolárov do akcií internetovej firmy Infospace Inc. a začal čakať vhodný moment pre ich predaj. Akcie draželi a Blodget klienta presviedčal čakať dokonca vtedy keď rast prestal pri cene 60 USD za jednu akciu. Po prudkom poklese cien na NASDAQ ich lekár predal ledva po 11 USD. Tým stratil 500 000 USD. To, že schudobnel sa stalo známe v celých USA. Podozrivými sa stali aj iní analytici a Henry Blodget sa stal symbolom škandálu, ktorý je známy masovým porušovaním princípu „čínskej steny“ medzi analytickým a investičným oddelením bánk. Ináč povedané, analytici tohto typu podvádzali klientov tak, že úžitok z toho mali ich kolegovia.

Veci sa dostali do úplne iného pohybu, keď sa ich chytil hlavný prokurátor štátu New York Eliot Spitzer. Začal súčasne vyšetrovanie niekoľkých newyorských bánk. Okrem Merril Lynch sa do podozrenia dostali Salomon Smith Barney a Morgan Stanley Dean Witter. Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) začala vyšetrovať podnikateľské praktiky ďalších desiatich firiem. Ministerstvo spravedlivosti uvažuje o vlastných vyšetrovaniach. Komerční advokáti využívajú príležitosť a začali podávať nové žaloby.

NASD pravdepodobne skončí svoje vyšetrovanie činnosti Blodgeta tým, že mu zakáže pracovať v odvetví cenných papierov. Ešte pred „vynesením rozsudku“ mu dá formálnu možnosť ospravedlniť sa za svoje činy.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 5. 2024

USD 1,082 0,004
CZK 24,770 0,039
GBP 0,851 0,000
HUF 389,450 2,370
CAD 1,483 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS