ČLÁNOK
Národná banka Slovenska nepovažuje výzvu kapitalizovať vklady v Slovenskej kreditnej banke za formálnu
17. mája 2000

Národná banka Slovenska (NBS) odmieta tvrdenie autorov stredajšej iniciatívy kapitalizácie vkladov v Slovenskej kreditnej banke (SKB), že jej ponuka na premenu vkladov na podiely v SKB je iba formálnym krokom pred vyhlásením konkurzu. „Výzva núteného správcu banky Vladimíra Hromého ku kapitalizácii vkladov znamená prieskum záujmu a snahu využiť jednu z možných alternatív záchrany banky,“ povedal pre tlačovú agentúru SITA hovorca NBS Ján Onda.
Naopak jeden z vkladateľov v SKB, reprezentant Siete predajcov kancelárskej techniky Miroslav Nipča, tvrdí, že postup NBS nie je adekvátny jej postaveniu v bankovom systéme. „Ak si podľa všetkého Fond na ochranu vkladov s povinnosťou ich vyplatenia klientom bude musieť na túto transakciu požičať 4 mld. Sk, ide o problém presahujúci jednu banku, ba dokonca samotný bankový systém,“ prízvukuje M. Nipča.
Úsek bankového dohľadu NBS zaviedol nútenú správu na SKB 19. apríla. Dôvodom zavedenia nútenej správy bola zlá ekonomická a finančná situácia banky. Súčasne so zavedením nútenej správy bolo banke obmedzené vykonávanie platobného styku a zakázané nakladanie s vkladmi, poskytovanie úverov a vykonávanie ďalších obchodov. Nútený správca banky V. Hromý vyzval vkladateľov, aby svoje vklady zamenili za akcie banky, a tým pomohli jej záchrane. Najväčšími akcionármi banky sú Slovenský plynárenský priemysel, š.p., Vodohospodárska výstavba, š.p. Slovenská elektrárenská, a.s., Slovnaft Benzinol, a.s., Slovenské lodenice Komárno, a.s. a Transpetrol, a.s.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

29. 9. 2020

USD 1,170 0,003
CZK 27,148 0,015
GBP 0,910 0,005
HUF 365,700 1,580
CAD 1,566 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS