ČLÁNOK
Napster sa chystá zablokovať vo svojej sieti prístup k niektorým súborom
14. marca 2001

Detaily zamýšlaného zablokovania majú byť upresnené v týchto dňoch, k čomu má prispieť stretnutie spoločnosti s hlavným žalobcom – Americkou asociáciou nahrávacieho priemyslu (RIAA).

Dlhoočakávaný verdikt odvolacieho súdu v známej kauze bol vynesený v polovici februára. Jeho dôsledkom bolo vrátenie rozsudku na prepracovanie prvostupňovému súdu v kauze za účelom upresnenia, ktorých mp3 súborov sa týka porušovanie autorských práv. Pôvodný verdikt súdu z leta minulého roka mal zakázať bezplatnú výmenu akýchkoľvek hudobných nahrávok bez ohľadu na to, či boli súčasťou produkcie vydavateľstiev žalujúcich spoločnosť Napster, alebo nie. V najbližších dňoch alebo týždňoch sa teda dá očakávať, že Napster bude súdnym rozhodnutím nútený zastaviť vymieňanie niektorých hudobných nahrávok. K tomuto kroku však chce pristúpiť už v najbližších dňoch, čo ale nie je vôbec jednoduché. Číselne by malo ísť asi o milión hudobných súborov, teda o nezanedbateľnú cifru.

Problém zablokovania prístupu k niektorým súborom týkajúcich sa žaloby, ktoré sú uložené na jednotlivých domácich či školských počítačoch po celom svete spočíva ani nie tak v technickom prevedení ako v zabezpečení proti prístupu k tomu správnemu súboru. Mená jednotlivých súborov môžu jednoducho prislúchať úplne inej skladbe, či dokonca viacerým skladbám, ak nie je špecifikovaný interpret. Teda je ľahko možné, že k dispozícii na vymieňanie budú zakázané skladby a naopak rozsudku netýkajúce sa skladby budú pre užívateľov nedostupné. Aj koli tomuto sa predstavitelia Napsteru majú stretnúť so zástupcami žalovacej strany a samozrejme chcú konkretizovať, akých nahrávok sa žaloba týka.

Celý prípad sa teda momentálne točí okolo zabráneniu prístupu ku skladbám, ktoré sú chránené autorskými právami a navyše sú predmetom konkrétnej žaloby zo strany hudobných vydavateľstiev. RIAA má momentálne určite niekoľko dôvodov na úsmev, ale Napster sa v súdnom procese zatiaľ nevzdáva a nedá sa vylúčiť, že celý spor sa dostane ešte k iným inštitúciam, pričom Napster stále ponúka vytvorenie spojenectva za účelom spoplatnenia služby, ako sa to už stalo v prípade hudobného vydavateľstva BMG.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 5. 2024

USD 1,082 0,004
CZK 24,770 0,039
GBP 0,851 0,000
HUF 389,450 2,370
CAD 1,483 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS