ČLÁNOK
Napster ponúka jednu miliardu USD v snahe zastaviť súdny spor
21. februára 2001

Napster, populárna spoločnosť ponúkajúca online sťahovanie súborov s hitmi populárnej hudby, navrhla v utorok, že zaplatí počas piatich rokov hudobnému priemyslu 1 miliardu USD, aby ukončila nepríjemný súdny spor, ktorý ohrozuje jej prežitie. Predstavitelia spoločnosti Napster oznámili, že firma je ochotná zaplatiť licenčné poplatky vo výške 150 mil. USD ročne vedúcim nahrávacím spoločnostiam a 50 miliónov ročne nezávislým vydavateľstvám a umelcom.

„Informovali sme o tom všetky subjekty hudobného priemyslu,“ povedal prezident a generálny riaditeľ divízie e-commerce nemeckej spoločnosti Bertelsmann AG Andreas Schmidt na tlačovej konferencii. Bertelsmann sa spojil s firmou Napster v októbri v snahe pomôcť vyriešiť jej právne problémy.

Nový návrh firmy Napster sa objavil po predchádzajúcich neúspešných snahách o vyriešenie konfliktu s nahrávacími spoločnosťami, ktoré žalujú Napster vo veci porušenia autorských práv. Napster prilákal viac ako 50 miliónov užívateľov, ktorí si zdarma vymieňajú pesničky využívajúc súbory vo formáte MP3. „Domnievam sa, že nastal čas, aby hudobný priemysel a Napster vytvorili stav, ktorý by bol výhodný pre užívateľov, umelcov aj vydavateľstvá,“ oznámil v utorok generálny riaditeľ spoločnosti Bertelsmann Thomas Middelhoff.

Podľa pozorovateľov hudobného priemyslu sa však miliarda dolárov navrhnutá Napsterom a rozpočítaná na obdobie 5 rokov ani len nepribližuje k sume, ktorú je Napster podľa odhadov vydavateľstiev dlžný nahrávacím štúdiám za porušovanie autorských práv. Technológia Napsteru totiž umožňuje načítavanie miliárd pesničiek každý mesiac. Nahrávacie spoločnosti ako Vivendi Universal, EMI, AOL/Time Warner Inc a Sony Corp sa zatiaľ stavajú k posledným návrhom Napsteru rezervovane a čakajú na zverejnenie ďalších detailov. Nový model, ktorý navrhuje a pripravuje Napster by mal priniesť určité reštrikcie ako je čiastočné spoplatnenie poskytovaných služieb a obmedzenie ďalšieho šírenia súborov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 11. 2021

USD 1,136 0,009
CZK 25,526 0,145
GBP 0,852 0,006
HUF 365,680 2,900
CAD 1,452 0,016

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS