ČLÁNOK
Napriek teplému počasiu globálna ekonomika ochladzuje
17. decembra 2000

Amerika ochladzuje, Európa ochladzuje a sen o japonskom oživení sa rozplýva do stratena. Posledný týždeň opäť potešil iba tých, ktorí stavili na dlhopisy. Euro sa opäť vytiahlo až ku hranici 90 centov, primárnym impulzom jeho rastu však bolo oslabovanie jenu padajúceho na všetkých frontoch. Akciové trhy strácali minulotýždenné zisky keď zlé správy dopadli okrem TMT i na v tomto roku doteraz úspešné financie.

Americká ekonomika spomaľuje a robí tak bez inflačných tlakov. Dve hlavné správy týždňa – prudký pokles maloobchodného predaja a viac ako mierny rast PPI urobili predstavu znižovania sadzieb FED opäť reálnejšou a bližšou. Všeobecný konsenzus sa začína jasne prikláňať k poklesu na 6% v prvom polroku budúceho roku. Súčasná úroveň 6,5% je z hľadiska dekády najvyššia a vytvára pre FED veľký priestor pre opätovné oživenie ekonomiky. Hlavným problémom by mohla byť inflácia brániaca zníženiu sadzieb, zdá sa však že pri rope pod 30 USD za barel by toto nebezpečenstvo nemuselo hroziť.

Americké akciové trhy majú za sebou ďalší neveselý týždeň. Ukončenie ťahajúcich sa prezidentských volieb sa na trhu neprejavilo, naopak opäť sa objavili správy o poklese ziskovosti a to od čisto technologických titulov až po spoločnosti ako Whirpool alebo JP Morgan. Zatiaľ čo problémy Whirpoolu sú v období klesajúceho maloobchodného predaja nie veľkým prekvapením, trochu nepríjemnejšou boli zlé správay pre finačné tituly, objavujúce sa tentokrát súčasne na oboch stranách Atlantiku. Chase Manhattan a JP Morgan oznámili zníženie očakávania zisku a rozsiahle prepúšťanie. Na druhej strane Goldman Sachs znížil investičný rating piatich európskych bánk – ABN AMRO, BNP Paribas, Credit lyonnais, Deutsche bank a Societe Generale.

Dobrých správ na trhu nebolo málo, ich efekt však bol slabý. Oracle prekonalo očakávania, nad očakávania sa darilo i linuxovému Red Hat a Adobe Systems. Správou týždňa a zrejme aj roka bola však informácia o schválení fúzie AOL a Time Warner zo strany amerického protimonopolného úradu.

Euro sa opäť dvihlo k 90 centom avšak zdá sa, že jeho oporou boli tentokrát hlavne problémy jenu. Makrodáta z eurozóny nepôsobia optimisticky – poslednou zlou správou bol piatkový nemecký Ifo index. Trh očakával jeho pokles z 97,2 na 97,1. Zverejnených 97,0 bolo potvrdením pokračujúceho spomaľovania hlavnej európskej ekonomiky.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

8. 12. 2023

USD 1,078 0,001
CZK 24,354 0,002
GBP 0,857 0,001
HUF 381,900 0,520
CAD 1,463 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS