ČLÁNOK
Napriek stanovisku NBS fond nevylučuje čerpanie úveru
24. novembra 2000

Fond národného majetku (FNM) nevylučuje možnosť čerpania úveru v cudzej mene ani napriek nesúhlasnému stanovisku Národnej banky Slovenska (NBS). V reakcii na stanovisko NBS k navrhovanému štátnemu rozpočtu na budúci rok to pre agentúru SITA povedal prezident FNM Jozef Kojda. Rokovania o čerpaní úverových zdrojov, ktoré fond vedie, prebiehajú aj s konzorciami bánk, ktorých účastníkmi sú aj slovenské finančné inštitúcie. „FNM teda nevylučuje ani možnosť čerpania časti úveru v slovenskej mene,“ dodal Kojda.

V stanovisku NBS k rozpočtu sa uvádza, že podľa názoru centrálnej banky nie je vhodné, aby Fond národného majetku a Slovenská konsolidačná, a.s. čerpali v budúcom roku zahraničné úvery, keďže v slovenskom bankovom sektore sa aj naďalej očakáva pretrvávanie prebytku likvidity. Akýkoľvek prílev úverových zdrojov zo zahraničia pre verejný sektor považuje NBS z pohľadu výkonu svojej menovej politiky za kontraproduktívny. Podľa prezidenta FNM však najmä z pohľadu nutnosti vyplatenia dlhopisov fondu v budúcom roku, záväzkov voči štátnemu rozpočtu, ako aj z pohľadu ceny peňazí nie je možné čerpanie zahraničného úveru vylúčiť. „Získané prostriedky by mali byť použité predovšetkým na vyplatenie dlhopisov,“ zdôraznil Jozef Kojda. Všetko však podľa šéfa FNM závisí aj od definitívne schválenej verzie rozpočtu FNM a štátneho rozpočtu v Národnej rade SR.

Čerpanie úverov bude možné na základe garančného použitia akcií Slovenských telekomunikácií z portfólia fondu, alebo akcií spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, ktoré budú vydané po budúcoročnej transformácii tohto štátneho podniku na akciovú spoločnosť. Najvýhodnejšie podmienky by však fond podľa Kojdu dosiahol, ak by na úver získal štátne záruky.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 5. 2024

USD 1,083 0,003
CZK 24,748 0,066
GBP 0,852 0,003
HUF 388,050 2,620
CAD 1,481 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS