Mnohí odborníci hovoria, že britská ekonomika ako celok si stále udržiava robustné parametre, čo naznačuje, že redukcia sadzieb nie je kriticky naliehavá. Zisk britských spoločností dosahuje na celoročnej báze veľmi vysokú priemernú hodnotu – 5,2%. Maloobchodný predaj vykázal v máji nárast o 0,8%. Veľmi silný je trh s nehnuteľnosťami a vysokú hladinu má aj spotrebiteľská dôvera.
Nespokojnosť s „nečinnosťou“ Bank of England však vyjadrila Konfederácia britského priemyslu – CBI.
Národný štatistický úrad – ONS totiž v aktuálnej štúdii uviedol, že miera zisku sa v sektore priemyslu dostala na úroveň 3,7%, čo predstavuje najnižšiu hodnotu tohto ukazovateľa od roku 1992.
V pravidelnom štvrťročnom prehľade Federácie zamestnávateľov v strojárstve – EEF, ktorý hodnotí výsledky a vývojové trendy v tomto kľúčovom britskom odvetví sa upozorňuje najmä na fakt, že výrazný pokles tempa rastu v rámci EÚ a v USA paralelne so slabým výmenným kurzom eura spôsobí pokles rastových parametrov v britskom strojárstve z odhadovaných 3,2% iba na 0,7%, čo je najhorší výsledok od roku 1993. Tento vývoj vyvolá dramatický úbytok pracovných síl v sektore, ktorý sa v tejto chvíli odhaduje na 150 000 ľudí.
Viaceré výzvy teda smerovali k tomu, aby Bank of England prehodnotila doterajšiu menovú politiku – jej „uvoľnenejšia podoba by totiž udržala vietor v plachtách britskej ekonomiky“. Tieto výzvy však BoE neakceptovala.
I tak sa konštatuje, že britská centrálna banka zvolila veľmi citlivý postoj. Je totiž čoraz zrejmejšie, že ekonomika Veľkej Británie sa začína javiť ako „dvojrýchlostná“. V jednej jej časti sú evidentné značné tempá rastu, v druhej časti sa prejavujú signály kontrakcie.
Necelú hodinu po rozhodnutí BoE urobila rovnaký krok aj Európska centrálna banka, ktorá takisto ponechala nezmenenú základnú úrokovú sadzbu, teda 4,5%