ČLÁNOK
Napriek Matovičom sľúbenému miliónu eur denne k dofinancovaniu zdravotníctva nedôjde, tvrdí SOZ ZaSS
25. marca 2022

Napriek ministrom financií, Igorom Matovičom (OĽaNO) sľúbenému miliónu eur denne k dofinancovaniu zdravotníctva nedôjde, tvrdí Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZaSS). Peniaze sa podľa predstaviteľov nevyčlenili ani na odmeňovanie zdravotníkov. Informuje o tom predseda SOZ ZaSS Anton Szalay v tlačovej správe.

„Ministerstvom financií SR zadržaných 232 miliónov eur zo štvrtého kvartálu roka 2021 chýba, upozorňovali sme na to spoločne, všetci sociálni partneri v rezorte. Teraz prísť so správou, ktorá má pomôcť a opäť hovoriť o peniazoch na streche, veď ako inak nazvať sumu 145 miliónov eur, ktorá sa vraj vyzbiera od ekonomicky aktívnych občanov, ktorých je viac ako sa predpokladalo. Ďalších 120 miliónov eur pôjde na zvýšenie základného imania Všeobecnej zdravotnej poisťovni, takže k poskytovateľom sa nedostanú. No a tretia časť týchto oslavných oznámení k dodaniu 100 miliónov eur do systému, ako platby za poistencov štátu je jediný objem financií, ktorý len trochu zníži deficit,“ uviedol Szalay.

Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti sa tak budú musieť podľa Szalaya vysporiadať so zvýšenými cenami energií a ostatných vstupov. Postup a prezentácia dohody medzi Ministerstvom financií SR a Ministerstvom zdravotníctva SR je podľa neho výhodná len pre niekoho, ale systému nepomôže. Pri prerokovávaní rozpočtu na rok 2022 zväz upozorňoval na nízku platbu štátu za poistencov štátu, ktorá je na úrovni 31 eur, kým susedné Česko vypláca takmer 80 eur. „Ak máme dlhodobo nedostatok stredného odborného personálu a v niektorých prípadoch i lekárov, týmto prístupom len prehĺbime krízu a prispejeme k odchodu ďalších. Nesystémové kroky pokračujú, dokedy bude fungovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre našich občanov je veľmi otázne aj v súvislosti s pribúdajúcim počtom pacientov z Ukrajiny,“ uzavrel Szalay.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS