ČLÁNOK


,

Namiesto peňazí ponúkajú AGW a Drukos klientom akcie
26. februára 2002

Klienti družstva Bonifikačný Drukos Výnos (BDV) by mali prevodom vkladov na akcie spoločnosti Drukos, a.s. získať asi 74 % akcií spoločnosti. Zvyšok zo základného imania spoločnosti Drukos, a.s., ktoré má hodnotu 5,3 mld. Sk, by mal ostať pod kontrolou Spoločnosti pre podporu chudobných a chorých. Informoval o tom generálny riaditeľ Drukosu František Mojžiš. Ak sa spoločnosti nepodarí získať zdroje pre priame finančné vyrovnanie klientov, chce Drukos podľa neho zasielať všetkým klientom podklady k prevodu akcií v najbližších týždňoch a valné zhromaždenie s novými vlastníkmi by sa malo uskutočniť o mesiac. Pre agentúru SITA dodal, že podľa januárových predbežných údajov dosiahol Drukos vlani zisk vo výške 90 mil. Sk a o jeho použití bude rozhodovať výročné valné zhromaždenie koncom polroka.

Podľa Mojžiša prevyšujú aktíva Drukosu cudzie zdroje o 127 mil. Sk. Vymenoval pritom, že spoločnosť eviduje okrem pohľadávky voči štátu v objeme 50 mil. Sk aj pohľadávky voči mestu Košice v hodnote 300 mil. Sk, polmiliardovú hodnotu dcérskych firiem a zásoby a majetok za vyše 200 mil. Sk. Okrem toho má firma prostriedky v objeme 911 mil. Sk z lízingu.

Mojžiš zdôraznil, že ak sa budú klienti BDV družstva – akcionári Drukosu správať zodpovedne, neodpredajú akcie „žralokom“, združia sa a budú jednotne vystupovať, získajú akcie fungujúcej firmy s aktivitami v predaji automobilov a elektrotechniky, lízingu, poisťovníctve, katalógovom a internetovom predaji či stavebníctve.

Trhová cena tisíckorunových akcií Drukosu bola podľa neho na prelome roka odhadovaná na 1280 Sk až 1320 Sk. Za dôležité považuje udržanie jednotlivých firiem v činnosti, aby cena akcií rástla a tvoril sa zisk na dividendy. Ponúkol tiež občanom poradenstvo pre ich združovanie a podčiarkol, že netrvá na svojej funkcii, aj keď priznal záujem na neskoršom odkupovaní akcií od akcionárov.

Podľa Mojžiša je súčasný stav Drukosu výsledkom ekonomických vplyvov mimoekonomických síl. Podotkol, že pre určité sily bol pred voľbami podnikateľským symbolom, ale „po voľbách bol odkopnutý ako špinavý pes ako prvý“. Vyhlásil, že od rôznych subjektov za ostatné tri týždne mal ponuky na finančne zaistený odchod zo SR, ale kvôli nevyrovnaniu záväzkov voči klientom BDV družstva to odmietol. Vyzval Martina Krúpu z All Finance Group, ktorý sa na verejnosti z pozície experta vyjadroval k Drukosu, na stretnutie a rokovanie o východisku pre klientov BDV družstva.

Zástupcovia spoločnosti AGW, s.r.o. už rokovali so zástupcami Strediska cenných papierov SR, a.s. (SCP) o nahlasovaní zmeny v akcionárskej štruktúre AGW, a.s. pri prevode akcií spoločnosti na klientov AGW, s.r.o. „SCP pripraví zmluvu, ktorá umožní spoločnosti AGW čo najrýchlejšie plnenie si povinnosti zaregistrovania zmeny akcionárov,“ uviedla pre agentúru SITA generálna riaditeľka SCP Emília Palková. O postupe Drukosu, a.s. pri prevode akcií na klientov družstva Bonifikačný Drukos Výnos zatiaľ SCP podľa nej nemá žiadne informácie.

Palková zdôraznila, že zaregistrovanie zmeny v SCP je iba podmienkou na nadobudnutie účinnosti prevodu akcií a nenahrádza odovzdanie listinnej akcie. Odovzdanie akcie na meno v listinnej podobe, na ktorej musí byť na rubopise vyznačené meno nového vlastníka a jeho osobné údaje, pritom musí zápisu v evidencii v SCP predchádzať.

„Klienti AGW, s.r.o. by mali na základe Zmluvy o zabezpečovacom prevode akcií získať ako kompenzáciu za nevyplatené vklady a výnosy približne 98 % akcií AGW, a.s. v nominálnej hodnote 1 a 10 tis. Sk. podľa reálnej výšky vkladu klienta a náležiacich výnosov,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ právneho odboru AGW Peter Cirbes. Prvé podania o prevode sa už podľa predstaviteľov spoločnosti uskutočnili počas dnešného dňa. „SCP by malo uskutočniť celkovo 25 000 prevodov akcií, čo je vzhľadom na počet akcií mimoriadne náročné.,“ dodali. V budúcnosti by akcie, ktoré v súčasnosti vlastní AGW, s.r.o., mala spoločnosť od svojich klientov vykupovať, ak na to bude mať podľa jej konateľa Matúša Gregu dostatok voľných finančných prostriedkov.

Zmluvu o zabezpečovacom prevode akcií, ktorá sa ako forma ručenia zo strany spoločnosti uplatňuje od decembra 2001, má podľa Gregu uzatvorenú 80 % klientov spoločnosti AGW, s.r.o. Ostatní tak môžu urobiť v príslušných pobočkách AGW, s.r.o., ktoré zostanú aj naďalej otvorené.

Prípadu AGW a BDV polícia venuje pozornosť

Minister vnútra Ivan Šimko v súčasnosti nevie ako bude polícia postupovať v prípade nebankových spoločností AGW a BDV družstva (Bonifikačný Drukos Výnos). Neboli zatiaľ podané žiadne konkrétne trestné oznámenia, neznamená to však, že polícia tieto spoločnosti nepreveruje, povedal dnes Šimko pre agentúru SITA. Osobne sa neobáva, že by konatelia oboch spoločností zmizli v zahraničí. Nedávno polícia riešila prípad istej žilinskej nebankovej spoločnosti, ktorej konateľ utiekol za hranice. Polícii sa ho však podarilo zadržať na základe medzinárodného zatykača, povedal Šimko.

Podľa hovorcu sekcie vyšetrovania Stanislava Rybana, polícia zatiaľ zaznamenala len jedno krátke anonymné podanie, v ktorom sa uvádza, že spoločnosť AGW sa mala pri podnikaní dopustiť trestnej činnosti. Bližšie podrobnosti, akej trestnej činnosti sa spoločnosť mala dopustiť a akým spôsobom, sa v podaní neuvádzajú.

Generálny prokurátor Milan Hanzel si myslí, že udalosťami okolo AGW a BDV družstva, by sa skôr než orgány činné v trestnom konaní mal zaoberať dozor nad finančným trhom. „Neznamená to však, že prípadu nevenujeme pozornosť,“ povedal pre agentúru SITA Hanzel.

SKo a Vinaco odmietajú výroky Františka Mojžiša

Spoločnosť Vinaco Holdings Limited a Slovenská konsolidačná, a.s. (SKo) odmietajú výroky majiteľa spoločnosti Drukos, a.s., Františka Mojžiša na adresu týchto spoločností, ktoré vyslovil v relácii TV Markíza „Na telo“. F. Mojžiš v nedeľu počas niekoľkých televíznych vystúpení skonštatoval, že existuje snaha zatajiť kauzy, ako napr. odkúpenie pohľadávok z portfólia SKo cez cyperskú spoločnosť Vinaco patriacu „známej slovenskej firme“. Vyhlásil to v súvislosti s krokom nebankových finančných spoločností AGW a družstva Bonifikačný Drukos Výnos, ktorým sa tieto rozhodli od 25. februára pozastaviť prijímanie vkladov a vyplácanie výnosov a istiny.

Ako pre agentúru SITA uviedol tlačový tajomník SKo Patrik Golský, SKo považuje vyhlásenia majiteľa Drukosu za vytrhnuté z kontextu, ktoré nemajú žiadnu súvislosť so situáciou v nelicencovaných finančných firmách Horizont, BMG a AGW. „Nevidíme žiadne opodstatnenie, z akých dôvodov pán Mojžiš v relácii, ktorej témou boli finančné problémy nelicencovaných nebankových subjektov, spomínal SKo,“ zdôraznil P. Golský. „Navyše aj uvedené informácie súvisiace s činnosťou SKo sú nepravdivé až zavádzajúce,“ dodal.

Spoločnosť Vinaco, ktorej sa Mojžišove vyhlásenia priamo dotýkajú, označila v samostatnom stanovisku výroky majiteľa Drukosu „za vykonštruované účelové klamstvá, ktorých cieľom je zmanipulovať verejnú mienku a preniesť váhu zodpovednosti za pád nebankových subjektov na spoločnosť Vinaco.“

Firma Vinaco uzavrela v polovici augusta 2001 s SKo zmluvu o postúpení pohľadávok na základe víťazstva v tendri, ktorý SKo vyhlásila na odpredaj balíka pohľadávok v nominálnej hodnote 13 mld. Sk. Vinaco ponúklo spomedzi všetkých účastníkov tendra za predávaný balík pohľadávok najvyššiu kúpnu cenu vo výške 431 mil. Sk, čo predstavuje 3,31 % nominálnej hodnoty predávaného balíka pohľadávok. SKo realizovala tender na predaj balíka pohľadávok za podpory Americkej agentúry pre medzinárodný rozvoj (USAID) a Svetovej banky. Do tendra sa prihlásili renomované investičné banky, ktoré ponúkli za uvedený balík pohľadávok nižšiu kúpnu cenu, ako ponúkla spoločnosť Vinaco.

Ako agentúru SITA informovala PR manažérka skupiny Penta Andrea Straková, víťazná spoločnosť Vinaco má uzatvorenú „Zmluvu o spolupráci“ s jednou z významných investičných bánk, spoločnosťou Credit Suisse First Boston (CSFB) a so spoločnosťou Penta Investments Limited patriacou do skupiny Penta Holding. Zmluvou o spolupráci sa partneri podľa nej vzájomne zaviazali spolupracovať v oblasti financovania, riadenia, správy a administrácie úverového portfólia predávaného inštitúciou SKo. „Vinaco v spolupráci so svojimi zmluvnými partnermi spravuje pohľadávky odkúpené od SKo s náležitou odbornou starostlivosťou, a preto všetky tvrdenia pána Mojžiša zásadne odmieta,“ uviedla A. Straková.

Podľa spoločnosti Vinaco sa počas obdobia, v ktorom spravuje predmetné pohľadávky, podarilo vďaka flexibilným možnostiam riešenia pohľadávok oddlžiť niekoľko výrobných spoločností a znížiť tak ich dlhodobú úverovú zaťaženosť. „Vinaco vytvára pre dlžníkov priestor na zachovanie ich činnosti a zásadné vyriešenie ich finančných problémov. Počas obdobia, v ktorom Vinaco spravuje pohľadávky, sa napríklad podarilo v spolupráci so zahraničným investorom reštrukturalizovať výrobnú spoločnosť Mliekoservis a oddlžiť strojárenskú spoločnosť Sule – iks,“ uvádza sa v stanovisku spoločnosti Vinaco.

Premiérovi SR je ľúto každého, kto zle investoval

Premiér SR Mikuláš Dzurinda v súvislosti s pádom AGW a ďalších nebankových subjektov povedal, že mu je nesmierne ľúto každého občana, ktorý zle investoval svoje peniaze alebo naletel podvodníkovi. „Viem si predstaviť, čo to znamená pre ľudí, ktorí dlhšie roky strádali a ukladali svoje peniaze,“ povedal Dzurinda.

To, čo sa stalo, je podľa premiéra M. Dzurindu záležitosťou len príslušných firiem, ich majiteľov a ľudí, ktorí im zverili svoje peniaze. Ak by ktosi kládol otázku potenciálneho odškodnenia, tak si treba uvedomiť, že by prichádzalo do úvahy iba vtedy, ak by sa našli ľudia, ktorí by sa chceli poskladať na straty tých, ktorí riskovali, ktorí chceli omnoho vyšší výnos ako poskytujú inštitúcie, kde vklady sú zo zákona chránené.

Podľa premiéra by to bolo nespravodlivé, nesprávne a nezodpovedné. „Pre takéto počínanie nemáme ani oporu v zákone,“ uviedol premiér. Zároveň pripomenul, že vláda platila reklamu do mnohých médií, aby pred takýmto počínaním ľudí varovala.

Penta sa nebude angažovať

Spoločnosť Penta Group, a.s., oznamuje, že nebude zastupovať vkladateľov nebankových subjektov pri vymáhaní pohľadávok voči nebankovým subjektom. Penta Group, a.s., doporučuje vkladateľom do nebankových subjektov, aby sa vo veci vymáhania pohľadávok obrátili na spoločnosti, ktoré sa vymáhaním pohľadávok profesionálne zaoberajú, prípadne aby oslovili advokátske kancelárie.

Penta Group, a.s., deklaruje, že žiadna zo spoločností, patriacich do skupiny Penta Holding neplánuje pohľadávky voči nebankovým subjektom skupovať. Máme dôvodné pochybnosti o bonite takýchto pohľadávok v súvislosti s reálnou hodnotou majetku, ktorý bol nadobudnutý nebankovými subjektami za peniaze vkladateľov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS