ČLÁNOK




Nákup energií a plynu je hotová lotéria, zamestnávatelia žiadajú vládu o plán pomoci
13. septembra 2022

Nákup energií a plynu je podľa Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) hotová lotéria. Zamestnávatelia preto požadujú od slovenskej vlády, aby čo najrýchlejšie prijala ucelený plán pomoci slovenskému priemyslu. Upozorňujú, že dôsledky masívneho zdražovania energií pociťujú všetky sektory. „Bez okamžitého prijatia systémových opatrení budú nasledujúce mesiace pre mnohé podniky fatálne. Obmedzenie produkcie, pozastavenie výroby, uzatvorenie prevádzok a hromadné prepúšťanie sa môže na Slovensku stať čoskoro realitou,“ zdôraznili zamestnávatelia.

Zamestnávatelia v stavebnom, drevospracujúcom a nábytkárskom sektore upozorňujú, že hlavné problémy, ktorým aktuálne čelia sú pokles dopytu a postupná strata konkurencieschopnosti. „Rozdiely v cenách energií v rámci strednej Európy sú také markantné, že na Slovensku nie sme schopní vyrobiť produkty, ktoré by zahraničným dokázali cenovo konkurovať. Pri súčasných cenách energií a nulových podporných opatreniach zo strany štátu je to, i napriek toľko spomínanému šetreniu, nemožné,“ uviedol prezident Zväzu spracovateľov dreva SR (ZSD SR) Peter Zemaník.

Veľký problém má aj cementársky priemysel. „Cena jedného 25 kilogramového vreca cementu by sa v praxi musela priblížiť dvojnásobku súčasnej ceny, čo si predstaviť jednoducho nevieme,“ doplnil prezident Zväzu výrobcov cementu SR (ZVC SR) Martin Kebísek. Na závažnosť situáciu upozornili už aj slovenskí potravinári. „Zažívame obdobie obrovského otáznika nad tým, či sa nám na Slovenku podarí udržať potravinársku výrobu, pričom najohrozenejšie sú najmä malé a stredné prevádzky v regiónoch,“ konštatuje prvý viceprezident Potravinárskej komory Slovenska (PKS) Róbert Kičina.

Kritickú situáciu hlásia aj zamestnávatelia v segmente HoReCa. „Už dnes vieme, že cenový nárast za energie v budúcom roku bude vyšší ako v roku 2022. Hovoríme o zhruba trojnásobnom náraste cien elektrickej energie a päťnásobnom zdražení plynu. Premietnutie týchto nákladov do cien spôsobí ešte väčší pokles dopytu po našich službách,“ uviedol člen prezídia Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) Martin Novotný.

Predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT) Stanislav Janiš upozorňuje, že štát by mal prestať s politikárčením a začať energetickú krízu aj skutočne riešiť. Okrem uceleného plánu pomoci podnikom podľa neho chýba aj riešenie pre 761 tisíc domácností, ktoré odoberajú teplo zo systému centrálneho zásobovania teplom (CZT). To sa týka najmä obyvateľov v bytových domoch, nízkopríjmových domácností, mladých rodín, dôchodcov, ale tiež škôl alebo nemocníc.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 4. 2024

USD 1,065 0,003
CZK 25,267 0,013
GBP 0,856 0,000
HUF 395,300 1,370
CAD 1,467 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS