ČLÁNOK
Najvyšší súd SR postupuje podľa Union banky proti pravidlám
27. augusta 2001

Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ale zrejme aj Najvyšší súd (NS) SR postupujú proti pravidlám zmenkových obchodov, ktorých hlavnou prednosťou je rýchlosť vysporiadania. Na margo odročenia prerokúvania sporu Union banky (UB) so spoločnosťou SPP o preplatenie zmeniek v celkovej výške 350 mil. Kč to vyhlásila predsedníčka Dozornej rady UB Marie Parmová.

Podľa M. Parmovej bolo odročenie pojednávania na poslednú chvíľu prostredníctvom telefaxu pre firmu šokujúce. Rozhodnutie súdu vo veci povinnosti SPP plniť svoje zmenkové záväzky považuje za neopodstatnené obštrukcie SPP a právneho zástupcu plynárov v tomto spore Ernesta Valka. Predsedníčka dozornej rady UB sa vo svojom stanovisku pýta, či „Najvyšší súd po útokoch v médiách, ktoré nebolo možné chápať inak, ako nedovolené ovplyvňovanie súdov, nevyhovel politickým a mediálnym tlakom“.

„Mňa to odročenie prekvapilo tiež. Nemám s tým absolútne nič spoločné,“ reagoval na slová M. Parmovej pre agentúru SITA Ernest Valko. Podľa neho SPP ani on sám nerobia žiadne obštrukcie. „V spore môžem využiť len procesné prostriedky, ktoré mám k dispozícii,“ dodal Valko. Na vyjadrenia M. Parmovej dokonca možno bude reagovať žalobou.

Spor medzi SPP s UB sa týka právoplatnosti piatich zmeniek v hodnote 350 mil. Kč s podpisom zavraždeného šéfa plynárov Jána Duckého. Pojednávanie sporu sa malo na Najvyššom súde uskutočniť v piatok. Deň predtým však bolo už druhýkrát odročené na neurčito na základe námietky zaujatosti SPP voči predsedovi trojčlenného senátu.

Nároky Union Banky na preplatenie zmeniek SPP uznal vlani v apríli bratislavský Krajský súd (KS). Právny zástupca SPP sa proti rozhodnutiu okamžite po vynesení rozsudku odvolal. KS zároveň odporučil SPP, aby si svoje straty vyplývajúce z tohto sporu uplatnil u spoločnosti Sezooz Group. Päť zmeniek totiž Ducký v roku 1998 vystavil na Sezooz Group ako súčasť zmluvy, ktorej obsahom bola pôžička pre SPP. Rozhodnutie NS bude v spore o 350 mil. Kč konečné.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS